Свіжі публікації




Конспект заняття по екології в підготовчій групі

«Вода-це життя, безцінний дар, багатство країни»

 

Пояснювальна записка:

Мета: формувати основи екологічного світогляду та природоохоронної свідомості, відповідального ставлення до навколишньому середовищі (воді) у дітей. Адже вода - це багатство нашої країни і запорука здоров'я і людей, і тварин, і рослин. Виробляти навички грамотного і безпечного поводження в природі. Вчити дітей за допомогою з творчості (плакати, малюнки) доносити проблему «Про охорону джерел чистої води» до інших людей. Сприяти всебічному розвитку дитини.

Завдання: дати дітям уявлення про планету Земля, познайомити з глобусом. Уточнити знання дітей про роль води в житті людини. Дати дітям уявлення про те, яке велике значення мають джерела та інші джерела чистої води для всього живого на землі. Познайомити дітей з традиційно добрим ставленням людей до джерел. Навчити розуміти, що чиста вода - це безцінний дар природи, який треба дбайливо зберігати. Закріпити знання дітей про те, як берегти водопровідну воду. Розвивати логічне мислення, зв'язне мовлення, творчі здібності дітей. Вправляти дітей в умінні змінювати силу голосу, темп мовлення, у виразній вимові слів зі звуком [ Р ]. Виховувати дбайливе ставлення до чистоти води, екологічну культуру.

Актуальність: в наші дні, коли світ знаходиться на межі екологічної катастрофи, проблема охорони навколишнього середовища (води), як ніколи, є однією з найактуальніших проблем сучасності. Тому що запаси води вичерпуються із-за нераціонального використання її людиною. Щоб зберегти природу на планеті, потрібні освічені люди. Від них залежатиме її доля. І перші основи екологічної культури повинні закладатися нами - педагогами. Тому одним з основних завдань виховання і освіти дітей є формування ек. культури і природоохоронної свідомості. «Природа для нас комора сонця з великими скарбами... і охороняти природу-значить охороняти Батьківщину» (М. М. Пришвін). Будемо вивчати рідну природу, вчитися в неї і охороняти.

Коротка анотація: в даному конспекті я використовую матеріал з пізнавального розвитку: розповідь про джерелах і чистій воді, охорону води в природі; по ознайомленню з худ. літературою: слухання вірша «Земля - наш рідний дім», «Джерела» Бунін; п/в «Струмочки - озеро»; ігрові прийоми: прихід казкового персонажа Степашки з іграми; розвиток творчості дітей - малювання плакатів.

Матеріал до заняття:

Глобус; картинка з зображенням заводу, зливає брудну воду, сміття у воді і на березі; картинки із зображенням озер, річок і джерел; лялька зайченя; картки з загадками; альбомні аркуші на кожну дитину, олівці, фломастери.

Хід заняття:

I. Звучить тиха музика.

Вихователь читає вірш:

Наш рідний дім, наш спільний дім-

Земля, де ми з тобою живемо!

Чудес нам не злічити,

Одне у них названье є:

Ліси, і гори, і моря-

Все називається Земля!

А якщо в космос ти злетиш,

З вікна ракети

Побачиш куля наш блакитний,

Улюблену планету!

Знайомство з глобусом.

Вихователь показує глобус.

- Ось такий наша планета Земля виглядає з космосу. Це модель нашої Землі, тільки зменшена у багато разів.

- Хто знає, як називається ця модель? (глобус)

Подивіться на глобус. Те, що позначено блакитним кольором, - це океани і моря. У них дуже багато води, але вона солона і не годиться для пиття. Хлопці, а є ще річки і озера. Багато озера настільки чисті, в них б'ють підземні джерела, що з них можна пити воду. Наприклад: в республіці Хакасія є таке заповідне озеро Иткуль. А також є озеро Байкал, яке знаходиться на кордоні з республікою Бурятія. (Сибірський Федеральний Округ.)

- Хлопці, як ви думаєте, навіщо потрібна вода? (Щоб жити, купатися, вмиватися, пити, готувати їжу, прати тощо)

- Хлопці, а ви знаєте, звідки береться вода в річках і озерах? (Відповіді дітей)

- Багато річки і озера, навіть дуже великі, на початку свого шляху утворюються злиттям невеликих потічків, що витікають з джерел. Чимало струмків стікає в озера.

Любить і береже джерела наш народ: обкладає їх камінням, захищає, робить над ними навіси. На доглянутому джерелі завжди є гуртка, яку залишила чиясь безкорислива рука для всіх і кожного. Пийте, люди добрі, кришталево чисту воду, пийте на здоров'я.

- Хлопці, а хто з вас пив воду з джерела?

- А як говорять про чистій воді? (Прозора, кришталева.)

- У І.А Буніна є вірш «джерело».

Послухайте його:

В лісовій глушині, в зеленій глушині,

Завжди тінистій і сирий,

У крутому яру під горою

Б'є з каменів джерело студений:

Кипить, грає і поспішає,

Крутячись кришталевими клубами,

І під гіллястими дубами

Розплавленим склом біжить.

- А ви знаєте, для чого потрібні джерела звірам і птахам? (Для водопою)

- Вихователь: Необхідно стежити, щоб джерела були чистими, щоб вода з них вільно текла в струмки. Необхідно берегти їх від тих, хто не щадить ні красу, ні чистоту природи.

Джерело - безцінний дар. Якщо джерело засмітився, треба терміново розчистити його, тоді наші річки і озера будуть повноводними.

- А тепер я пропоную пограти в рухливу гру.

П.Гра «Струмочки-озеро»

Хлопці будуються один за одним по 5-6 чоловік, руки кладуть на пояс попереду стоїть - це «струмочки». За сигналом «біжать струмочки» діти довільно біжать кожен у своїй колоні один за одним. Всі колони бігають, не заважаючи одна одній. За сигналом: «Озеро!» кожна команда, взявшись за руки і утворюють коло - «озеро».

II. Зустріч з Степашкою.

Лунає стукіт. З'являється ігровий персонаж-Зайченя. Він брудний, плаче.

- Хлопці, хто це до нас прийшов, такий брудний, такий нещасний? (Відповіді дітей)

- Як ви думаєте, що з ним могло статися, чому він такий брудний? (Відповіді дітей)

Степашка: Я йшов до вас в гості, хотів пограти, повз річки, сонечко пригріло, я вирішив скупатися в річці. Викупався і вийшов з води таким брудним. Хлопці, може, ви знаєте, що зі мною сталося? (Відповіді дітей)

Степашка: Ой, я згадав! На березі річки я бачив довгу трубу, яка тягнулася від заводу. З неї текла чорна вода. Ось така! (Показує малюнок.) А ще там, у воді і на березі, валялося багато пляшок, пакетів із сміттям, фантиків з-під цукерок, шкірка від бананів і мандарин. І так мені стало погано і неприємно.

- Як ви думаєте, хто так міг вчинити? (Відповіді дітей)

- Що необхідно зробити, щоб наші річки були чистими? (Відповіді дітей)

Діти жаліють Степашку. Вихователь пропонує йому вмитися.

- Степашка: Хлопці, яка чиста вода тече у вас з крану! Мало чистої води на Землі, тому воду треба берегти.

- Як ви думаєте, що ми можемо зробити, щоб чистої води стало більше? (Марно не лити, закривати крани)

- Правильно хлопці. Але сьогодні я прийшов до вас, щоб пограти. Я буду говорити слова і показувати рухи, а ви будете за мною повторювати. Діти встають у коло.

Скоромовка:

«Їхав Грека через річку,

(діти зображують, як гребуть веслами на човні)

Бачить Грека, в річці рак.

(Повороти тулуба і голови вправо - вліво)

Сунув Грека руку в річку,

(Нахили тулуба вперед)

Рак за руку Грека цап!

(Вихователь ловить дітей за руку)

- Молодці хлопці, у вас так гарно виходить. А ви вмієте відгадувати загадки? Тоді слухайте:

У морях і річках мешкає,

Але часто по небу літає.

А як набридне їй літати,

На землю падає знову. (Вода.)

Трохи тремтить на вітерці

Стрічка на просторі,

Вузький кінчик в джерелі,

А широкий в море. (Річка)

        

Він без рук, без ніг

З землі зміг пробитися

Нас він влітку, у спеку,

Крижаний напуває водою. (Джерело)

Посеред поля лежить дзеркало:

Скло блакитне, а рама зелена. (Озеро.)

Не море, не земля, кораблі не плавають

Тільки жаби квакають.

Ходити не можна, можна загрузнути. (Болото)

Степашка: Молодці хлопці, ви такі розумні. А тепер давайте трішки розімнемося.

Фіз. хвилинка:

Ось болотце на шляху, як його перейти.

(діти ходять по колу)

З купини на купину, стриб та скік,

Веселіше скачи дружок.

(Стрибки на двох ногах з просуванням вперед)

Степашка: Хлопці, як у вас добре, весело і цікаво. Але мені вже пора додому, мене чекають мої друзі: Філя і Хрюша. До побачення.

Степашка йде.

III. Підсумок заняття:

Вихователь пропонує дітям пройти за столи. Нагадує їм про гостя, як йому було погано від брудної води.

- Хлопці, як ви думаєте, що потрібно робити, щоб з Степашкою більше такого не траплялося? (Відповіді дітей)

Правильно, треба охороняти чистоту води і їх берегів, не забруднювати їх: не кидати сміття в річки, не мити машини і велосипеди у них. Після пікніка збирати сміття у пакети і забирати з собою. Адже вода - це багатство нашої країни і запорука здоров'я і людей, і тварин і рослин.

- Хлопці, у вас на столах лежать альбомні аркуші паперу, олівці і фломастери, давайте намалюємо невеликі плакати на тему: «Ми річки і озера в образу не дамо». А потім ми з вами, коли підемо додому, развешаем плакати на під'їзди наших будинків, щоб всі люди знали, що треба берегти воду.

 

Список використаної літератури:

1 «Планета - наш дім». Світ навколо нас. Підручник-хрестоматія з основ екології для дошкільнят і молодших школярів. Т. А. Сидорчук. Ульяновськ, 2001р.

2 «Загадки, лічилки і скоромовки» О. Д. Ушакова.

3 «Рухливі ігри різних народів» з програми екологічної освіти дітей «Ми».



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.