Свіжі публікації




Конспект пізнавального заняття в підготовчій групі
«Пташиний куточок Росії»

 

Цілі:

- прилучення дітей до прекрасного світу живопису, поезії, музики;

Завдання.

Освітня:

- Розширити уявлення дітей про перелітних птахів, їх спосіб життя і зовнішньому вигляді.

- Вчити дітей зосереджувати свою увагу на об'єкті-картина А. Саврасова «Граки прилетіли».

- Знайомити дітей з сезонним поведінкою птахів, характерному пори року - весни (прислів'я).

Розвиваюча:

- вдосконалювати вміння використовувати різні частини мови у точній відповідності з їх метою висловлювання;

- вчити дітей висловлювати свої думки змістовно, зрозуміло.

Виховна:

- виховувати любов до птахів, добре, дбайливе ставлення до пернатим друзям,

- доставити дітям задоволення і радість, викликати яскраві емоції і гарний настрій;

- прищеплювати дітям інтерес до творів мистецтва.

Активізація словника: поскрипують, перегукуються, метушаться, перелітні птахи: грач, ластівка, качка, стриж, шпак.

Види діяльності, які використовуються на занятті: мовленнєва, ігрова, трудова, музична.

Інтеграція пізнавальних областей: «Пізнання» (формування уявлення про перелітних птахів), «Фізична культура» (виконання пальчикової гімнастики), «Комунікація» (уважно, не перебиваючи, слухати відповіді дітей), «Читання художньої літератури» (уважно слухати читання заклички і виконувати згідно з текстом завдання), «Соціалізація», «Музика» (слухати спів птахів навесні).

Попередня робота:

Бесіда про птахів: розглядання ілюстрацій; читання оповідань, казок, загадок про птахів; пальчикові ігри; рухливі ігри: «Птахолов», «Птахи, гнізда, пташенята; дидактичні ігри: «Знайди перелітних птахів», «Що, де, коли?».

Матеріал до заняття:

Картина А. Саврасова «Граки прилетіли», картки на кожну дитину, картинки із зображенням перелітних птахів. Анотація до картини «Граки прилетіли» у виконанні артиста БДТ (аудіозапис). Аудіозапис музичної п'єси П.чайковського «Пори року».

Методичні прийоми:

Словесні:

- організаційний момент, питання, відповіді дітей, прислів'я, загадки, ігрові вправи «закінчи пропозицію», «хто (що), це»?

Наочні:

- картина А. Саврасова «Граки прилетіли»;

- картинки із зображенням зимуючих і перелітних птахів.

Практичні:

- физкультпауза-закличка «Сееем,сіємо-посеваем»;

- дидактична гра «Так-ні»;

- робота з індивідуальними картками.

Рефлексія

- психологічний тренінг підсумку заняття «Обери настрій».

 

Хід заняття:

Організаційний момент.

Вихователь:

Почнемо наше заняття знайомими словами:

- Ми один до одного обличчям повернулися, і посміхнулися,

Ми готові займатися, ми будемо дуже старатися.

Вихователь:

- Дивовижний світ оточує нас. Це світ природи. Побачити її красу допомагають нам художники. А як називається картина, що зображає природу?

Діти:

- Картина називається пейзаж.

Вихователь:

- Ми з вами познайомимося з однією дуже цікавою картиною художника Олексія Саврасова. А ось, хто на ній зображений, дізнаємось, відгадавши загадку:

Всіх перелітних птахів черней,

Ворог личинок, друг полів,

Взад - вперед по ріллі навскач, а зветься птах (грач).

Вихователь:

- Правильно. На картині зображені граки. І вона так і називається «Граки прилетіли». А які птахи ще прилітають навесні?

Діти називають ластівку, качку, стрижа, шпака.

Вихователь:

- Більше ста років тому Олексій Саврасов написав свою знамениту картину: «Граки прилетіли». Яке гарне ім'я. Наче хтось, пробігаючи повз, повідомив радісну звістку: «Весна прийшла!» Послухайте, про що може розповісти ця картина.

Аудіозапис.

«В тихому куточку російської селища Олексій Саврасов побачив красу природи, що пробуджується і з великою любов'ю показав її людям. Картина розповідає про прекрасну пору в житті природи, про її пробудження. Художник побудував свій пейзаж, що хочеться розглядати його докладно - кожен предмет, кожну деталь.

На першому плані граки, вони зайняті важливою справою: метушаться, перегукуються, ніби радячись між собою. «Грее-Грее-Грее» - кричать вони. Звідси птах і отримала свою назву. Грач - дуже корисний птах. Вона в ґрунті шукає личинок, гусениць і поїдає їх, щоб вони не псували сходи.

Один з них підібрав з землі гілочку. Граки поспішають спорудити на березі гнізда. Берези не схожі один на одного: повикривлялися, вигнулися в різні боки: видно, не щадили їх зимові вітри і заметілі.

Потім наш погляд йде далі, - туди, де сараї і церква. А ще далі - вільно розкинулася земля, звільнилася від снігу, і небо - легке, з блакитними оконцами - просвітами. Всі берізки, неначе сажею хтось вычернил - це граки вороновані, сміливі, важливі мовчки обходять струмки».

Вихователь:

- Прилетіли граки, і стало ясно, що кінець зими. Весна прийшла! Зверніть увагу, які ніжні кольори використовує художник? Блідо-блакитний, білувато-рожевий, світло-коричневий. Художник вибрав їх не випадково. Бувають ранньою весною дні, коли все навкруги наче затягнуте серпанком, і здається, що небо, земля і дерева оглядають зимові сни. А якщо б ви стали птахом, що б ви могли розповісти? Куди полетіти?

Розповіді дітей від особи перелітних птахів, про те, як важко летіти з теплих країв.

Аудіозапис. Пробудження природи.

Вихователь:

- Зверніть увагу, як художник відобразив у картині пробудження природи, приліт птахів.

Відповіді дітей.

Вихователь:

- Від вітру стовбури беріз що роблять?

Діти:

- Берези поскрипують.

Вихователь:

- А берези на картині не низькі, а які ...високі (додають діти).

Не товсті, а ... (тонкі).

Не прямі, а ...(зігнуті).

Не потворні, а ... красиві.

Погода, здається тут не жарка, а... холодна.

Граки, не мовчать, а ...перегукуються, радяться, метушаться.

А люди зображені на картині? Відповіді дітей.

Вихователь:

- Правильно, ми бачимо, що людей тут немає. І в той же час ми майже відчуваємо їх присутність. Адже, хто побудував церкву? (Люди). А ще, що побудували люди? (Сарай, огорожа).

Люди скоро вспашут землю і чим засіють? Відповіді дітей. (Засіють землю зерном).

Физкультпауза. Закличка «Сіємо, сіємо, посеваем».

Сіємо, сіємо, посеваем, - скресные махи руками в сторони на рівні талії;

Зерно в землю ми кидаємо

А потім примнем трошки, - притопы ногами;

Щоб наша птиця грач - махи руками вгору-вниз на рівні плечей;

Не змогла його склювати - повороти головою в сторони.

Вихователь:

- А тепер відгадайте загадку:

«Без рук, без топоренка, побудована хатинка». (Гніздо).

Вихователь:

- А для чого будують граки гнізда?

Діти:

- Виводити пташенят.

Вихователь:

- Хто виростить з маленького грачонка? (Грач).

- Що об'єднує грача і літак?

Діти:

- Літак і птицю об'єднує те, що вони літають по повітрю, що у них є крила.

- Ким стане куряче яйце? (Курчам?)

- Ким стане курча? (Куркою, півнем.)

- З ким можна порівняти півня? (З будильником, сторожем, годинами.)

Показ предметів.

А тепер дайте відповідь: хмари по небу летять, пливуть, перекидаються, біжать, плетуться, крадуться.

Діти:

- Хмари по небу пливуть.

Вихователь:

- Чому в народі кажуть: «Граки прилетіли, на крилах весну принесли»?

Діти:

- Бо тане сніг, з'явилися калюжі, проталини. Птахи будують гнізда, щоб висиджувати пташенят. Це буває тільки навесні.

Дидактична гра «Так - ні»

Вихователь кидає дитині м'яч і задає питання типу: «У пташки є руки?» «У пташки є крила?» і т.п.

Вихователь:

- Ваші відповіді порадували мене. У вас на столах лежать картинки з птахами. Виберіть тих птахів, які прилітають до нас з півдня. Назвіть їх, і як люди можуть їм допомогти?

Вихователь: Давайте пограємо парами в гру: «Закінчи пропозицію».

Наприклад:

Синиця, снігур, горобець - зимуючі птахи,

Ластівка, грак, шпак - перелітні птахи.

Годівниця, шпаківня - це пташині «приналежності».

Сало, зерно, крихти хліба, насіння - це їжа для птахів.

А тепер знову подивіться на нашу картину. У цьому куточку Росії художник хотів зобразити наближення весни. Нехай ні на картині яскравих фарб, але головні тут птахи граки. Їх приліт викликає особливі почуття і настрій. Який настрій викликала у вас поява птахів?

Рефлексія.

У мене три склянки з водою. Склянку з блискітками у воді символізує радісні думки, склянку зі звичайною водою - спокійний, врівноважений стан. Склянку з каламутною водою - неприємні, сумні думки. Які думки виникли у вас, при розгляданні цієї картини. Кілька дітей підходять і показують, що вони відчували при знайомстві з картиною. (Діти вибирають склянку з блискітками у воді.)

Сьогодні ми з вами познайомилися з цікавою картиною, і я думаю, що ви не пройдете байдуже повз засніженого лісу, що виблискував на сонці або першої проталинки, з пробивающейся першої травичкою, повз гаї в осінньому уборі. Зрадієте цій зустрічі з прекрасним, і, напевно, станете кращим і добрішим.

- Щоб на ділянці у нас завжди гостювали птиці, що треба мати на ділянці? (Годівниці.) На прогулянку ми підемо, повісимо годівниці і нагодуємо пташок.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.