|
«Цей загадковий космос»
(заняття для дітей підготовчої групи)
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання» (формування цілісної картини світу), «Комунікація», «Соціалізація», «Музика».
Види дитячої діяльності: ігрова, продуктивна, комунікативна, пізнавально-дослідницька.
Мета: Розширення і систематизація елементарних знань про космос, як невід'ємної частини Землі.
Завдання: Закріплювати у дітей поняття «космос», «космічний простір».
Вміння пояснювати, що являє собою «Сонячна система», «зірка», «планета».
Розвивати фонематичний слух, навички складового читання.
Розвивати логічне мислення дітей (аналіз і синтез); вміння проводити класифікацію, об'єднувати предмети за якою-небудь основного, суттєвого ознакою.
Розвивати пам'ять.
Вчити чітко, коротко відповідати на конкретно поставлені питання.
Виховувати цілеспрямованість, почуття товариськості, комфортності та впевненості у власних силах.
Плановані результати: уміє підтримувати бесіду, висловлює свою точку зору; володіє навичками самообслуговування, активно і доброзичливо взаємодіє з педагогом та однолітками у вирішенні ігрових та пізнавальних завдань.
Попередня робота: читання і розглядання книг, ілюстрацій про космос і космонавтів, заучування віршів, малювання ракети, космічної техніки, планет, відвідування космічної кімнати, макет Сонячної системи, сюжетно рольові ігри, макет «Пори року».
Матеріали: Розрізні картинки з космічним сюжетом, виставка книг про космос, фотографії космонавтів, емблеми (кольорова символіка), картки зі словами, макет Сонячної системи, макет ракети.
Зміст організованої діяльності дітей
Хід заняття
1. Наше сьогоднішнє заняття не зовсім звичайне. Щоб ви зрозуміли, про що ми сьогодні будемо говорити, подивіться, будь ласка, на стіл.
(На столі лежать розрізні картинки.)
Гра «Збери картинку»
Давайте з вами поділимося на дві групи і спробуємо зібрати картинки.
(Вихователь готує картинки, на яких зображені предмети або сюжет, пов'язані з темою заняття. На зворотний бік кожної картинки наклеюється аркуш кольорового паперу, тоді у кожної картинки «сорочки» виходить свого кольору. Потім картинки розрізають на фрагменти так, щоб кількість фрагментів збігалася з кількістю дітей. Фрагменти картинок розкладаються на столі лицьовою стороною вгору.
Коли всі зібрані картинки, діти їх розглядають і роблять припущення про темою заняття.)
- Як ви думаєте, про що ми будемо розмовляти?
- Як ви здогадалися?
Вірно, молодці!
2. Виставка книг про космос, фотографії космонавтів.
Загадковий світ зірок і планет з давніх часів привертав до себе увагу людей. Але ближче і доступніше він став тільки з проникненням людини у космос. Щороку в квітні наша країна святкує День Космонавтики.
- Хто мені скаже чому?
- Як звали першого людину яка полетіла в космос?
(Знайти і показати портрет Гагаріна.)
У Москві є пам'ятник йому, знаходиться він на площі им.Ю.А. Гагаріна. І схожий він на срібну ракету, улетающую в космос.
- Але, перш, ніж запустили людини в космос, хто першим побував там?
- А чому в космос запустили спочатку тварин?
У космосі побували не тільки чоловіки, але і жінки.
- Як звали першу жінку-космонавта? (показати її фотографію).
- Які ще ви знаєте космонавтів, назвіть їх?
- Як ви думаєте, яким повинен бути космонавт?
Щоб стати такими космонавтам доводиться багато тренуватися на землі.
Існує спеціальний центр космічної для підготовки космонавтів.
- Хто мені скаже, як він називається?
- Де знаходиться?
3. Емблеми з символікою космічної техніки).
Дітлахи! А ви хотіли б стати космонавтами?
Ось для цього ми зараз пройдемо курс підготовки і подивимося, хто з вас зможе стати справжнім космонавтом. На сьогодні я стану вашим інструктором і проведу кілька тренувальних вправ. І так! Раз ви сьогодні будете космонавтами, давайте виберемо собі по одній емблемі з вподобаним вам кольором.
4. Завдання.
1. Я вимовлю слово, ви повинні його повторити і пояснити його значення:
(картки з славами)
скафандр космодром зірка
центрифуга луноход космонавт.
2. Ви вже сказали, що таке центрифуга і для чого вона потрібна...
(крутиться стілець).
Мені хотілося б запропонувати вам пройти випробування на «центрифузі». Але ви повинні не тільки відчути ефект швидкого кружляння, але і почути те, що я буду говорити.
Гра «Четвертий зайвий»
Ваше завдання почути і назвати слово, яке не відноситься до космосу:
Гагарін, Тітов, Пушкін, Леонов, місяцехід, супутник, ракета, вертоліт, метеорит, повітряний змій, зірка, комета, глобус, Місяць, Сонце, Венера.
- Доведіть, чому?
3. Ми сказали, що космонавти люди сильні, сміливі, розумні ...
Для всього цього вони повинні не тільки тренуватися, але і добре харчуватися.
(піднос з різною їжею і тюбики).
- Скажіть, чому одна їжа лежить на тарілці в нарізаному вигляді, а друга в тюбиках?
(Діти сідають за стіл, перед кожною дитиною лежить по 2 «тюбика».)
У кожного з вас на столі лежить по 2 тюбика: білого і жовтого кольору. На одному з тюбиків є малюнок і напис, а на іншому зашифроване слово, яке необхідно прочитати.
a) Візьміть «тюбик» з малюнком. Подивіться, що намальоване на ньому і прочитайте, яке слово написано (намальовано яблуко, написано: пюре)
- Щоб це означало? (яблучне пюре)
b) На другому тюбику читаємо зашифроване слово:
5. Физминутка
Звук «у» - літак.
Молодці! Фізично ми потренувалися, дізналися, чим можуть харчуватися в космосі. Тепер ми можемо здійснити космічний політ. Нас чекає ракета.
(Макет ракети.)
- Що космонавти можуть робити в космосі?
(Звучить звук злітає ракети.)
6. Перехід в космічну кімнату.
- Хлопці, чому в космосі так темно?
Досвід «Темний космос»
(Книга О.В. Дибіна «Незвідане поруч» стр.111.)
Тепер ми знаємо чому в космосі так темно.
- Але що ми бачимо крізь космічну темряву?
- Що таке Сонце?
- З чого складаються зірки?
- Для чого нам потрібно Сонце?
У нашої зірки - Сонця - є своя сім'я. (макет Сонячної системи)
- З чого складається сім'я Сонця?
- Скільки їх?
- З чого складаються планети?
Досвід «Давайте подивимося, чи однаково Сонце приділяє тепло своїх планет»
(Книга «Незвідане поруч» стор.166.)
- Так, якась планета найбільше одержує сонячного тепла?
- А на якій планеті ніколи не буває сонця і там дуже холодно? Чому?
- Яка планета складається з червоного пилу і каменів?
- А яку вважають найбільшою?
- Що ви можете сказати про цю планету?
- Знайдіть і покажіть планету, на якій ми живемо.
- Чому на планеті Земля є життя?
Наш космічний політ підійшов до кінця. Настав час нам повертатися на Землю.
7. Підсумок.
Сьогодні ви дуже добре впоралися з усіма завданнями. І можливо, що після нашого заняття хтось із вас захоче стати космонавтом. Але щоб стати справжнім космонавтом:
- Що, на вашу думку, потрібно зробити?
- А якщо в космосі ви зустрінете когось, що ви зможете розповісти про нашу планету Земля?
- Яка вона?
Наше заняття підійшло до кінця. Всім велике спасибі. Виберіть ще раз коло з вподобаним вам кольором. Візьміть його собі на пам'ять про нашому сьогоднішньому занятті.
Читайте також: