Свіжі публікації




Конспект освітньої діяльності навколишній світ у старшій групі

Тема "Як з'являється звук"

Мета заняття: розширити уявлення дітей про звук. Сприяти накопиченню у дітей конкретних уявлень про види звуку.

Завдання: розвивати розуміння причини виникнення звуку: коливання предметів. Пояснити причину виникнення звуків мови. Виховувати культуру спілкування, інтерес до заняття.

Матеріал: гребінець, лінійка, скляний стакан, дзвіночок, дерев'яна тарілка , аркуш паперу, фонограма Російської народної пісні.

Хід заняття: Діти входять в зал.

Вихователь: Хлопці, ви хочете знати, як з'являється звук ?

Діти: Так.

Вихователь: Сідайте на стільці, за столи. (Діти сіли).

Вихователь: Звуки бувають різні: мовні, коли ми їх вимовляємо, і предметні: звуки, які видають предмети. Перед вами предмети: склянку - він скляний (дзвенить), дзвіночок - металевий (дзвенить), папір (шарудить), дерев'яна тарілка (стукає).

Входить Петрушка гучним голосом говорить

Петрушка: Здрастуйте, я теж хочу з вами займатися! Дідусь Знай передав вам чарівна скринька.

Вихователь: Здрастуй, Петрушка, тільки чому ти так кричиш? це небезпечно, ти можеш пошкодити голос.

Приєднуйся до нас, будеш займатися разом з нами.

Скажіть один одному тихо пошепки звук «а»

А зараз повторіть цей звук так, щоб почули всі.

Що ми для цього зробили?

Діти: сказали гучним голосом

Вихователь: Звідки виходили голосні звуки?

Діти: З горла.

Вихователь: Піднесіть руку до горла, тільки обережно, не здавлюючи його. Вимовте звук «а» пошепки, голосно, тихіше.

Що ви відчули під рукою? (Коли говорили голосно в горлі щось тремтіло; коли говорили пошепки, тремтіння не було).

Хлопці, ви відчули тремтіння голосових зв'язок. Їх можна порівняти з тонко натягнутими ниточками. Для того, щоб сказати слово, треба щоб ниточки тихенько затремтіли .

Досвід 1

З натягнутою тонкою ниткою ; з неї витягується звук , якщо смикнути за нитку .

Що треба зробити, щоб звук був голосніше?

Діти: смикнути сильніше звук посилиться.

При гучній розмові, крику наші зв'язки тремтять дуже сильно втомлюються, їх можна пошкодити, адже якщо сильно смикнути за нитку, вона порветься. Треба розмовляти спокійно, без крику, берегти голосові зв'язки.

-Хлопці, давайте подивимося, що нам надіслав у чарівній скриньці дідусь Знай.

Загадка1

Я люблю прямоту,

Я сама пряма.

Зробити нову рису

Я Вам допомагаю.

Що-небудь без мене

Накреслити зумій-но.

Вгадайте-но, друзі,

Хто ж я? (лінійка)

Досвід 2

Розглянемо дерев'яну лінійку і з'ясуємо, чи є у неї голос.

Якщо лінійку не чіпати, вона не видає звуків.

Притискаю один кінець до столу, смикаю за вільний кінець - виникає звук.

-що відбувається в цей момент з лінійкою?

Діти: вона тремтить

(рукою зупиняють тремтіння)

-триває звук?

Діти: він припинився.

Загадка 2

Ходжу, блукаю не по лісах,

А по вусах і волоссю.

І зуби в мене довша,

Ніж у вовків і ведмедів. (гребінець )

Досвід 3

(вихователь дістає зі скриньки гребінець)

Давайте з'ясуємо, чи може гребінець видавати звуки.

Для цього я пропоную вам взяти медиатры.

Діти проводять по кінцях зубців - виходить звук. (зуби гребінця тремтять від дотику і видають звуки.)

Хлопці, ви хочете ,щоб звук став голосніше ?

Для цього треба поставити гребінець одним кінцем на стілець.

(Повторюємо досвід. З'ясовуємо чому звук став голосніше.)

Вихователь пропонує одній дитині проводити пальцем по зубах, а іншої в цей час легенько пальцями торкнутися стільця .

Вихователь: Що відчувають пальці? Тремтить не тільки гребінець, але і стілець. Стілець більше , тому звук голосніше .

А зараз уявімо, що ми гуляємо по лісі. Раптом ми заблукали. Намагаємося покликати кого-небудь здалеку, приклавши руки рупором до рота .

(діти кричать «ау»)

Вихователь: що відчувають руки?

Діти: тремтіння

Вихователь: Став звук голосніше?

Діти: звук посилився

Вихователь: Робимо висновок, що від голосу руки починають тремтіти, звук стає сильним.

Вихователь: Зараз я пропоную вам повернутися в дитячий сад і пограти в артистів російського народного ансамблю.

А в якості інструменту у нас будуть - гребінці, папір і дзвіночки .

(включається фонограма)

-Діти, в моїй скриньці є для вас подарунки, які можуть видавати звук.

(дітям лунають гудки)


 

Використовувана література:

Т.Н.Девятова «звук чарівник»

А.Ершова, В.Букатов «повернення до таланту: освітянам про соціально-ігровому стилі роботи»



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.