Свіжі публікації




Конспект освітньої діяльності для дітей старшого дошкільного віку з використанням різноманітних педагогічних технологій

«Звук - знайомий незнайомець»

Мета: Комплексне розвиток когнітивних процесів і музичних здібностей у дітей.

Навчальні завдання:

  1. Вчити дітей встановлювати причинно - наслідкові зв'язки.
  2. Сприяти формуванню у дітей пізнавального інтересу.
  3. Закріплювати елементарні уявлення про природу виникнення звуків.

Розвиваючі завдання:

  1. Формування уявлень дітей про звук, рух, а також їх різних комбінаціях.

Розвиток творчої уяви, музичності через об'єднання різних відчуттів (зорових, слухових, рухових, тактильних) в процесі музикування.

Виховні завдання

  1. Виховувати любов до музики та бажання брати участь у музичному процесі.

Інтеграційні області: «Пізнання», «Комунікація» «Соціалізація» «Музика»

Обладнання: дерев'яні та металеві лінійки, гребінці різного розміру, медіатори пластикові, картки для дидактичних ігор, аудіозаписи, бутафорські павутина і павук, саморобні музичні інструменти.

Репертуар: С. Прокоф'єв «Петя і вовк», М.римський - Корсаков «політ джмеля», М.Лазарев «Музика, здрастуй», «До побачення, музика», Генрі Манчіні «Рожева пантера», група «Барбарики» «Разукрасим всі планети», Раун Лехтінен «Летка - Єнка».

Хід заняття

Діти входять в зал під музику з симфонічної казки «Петя і вовк» С.прокоф'єва (струнна партія).

Музичний керівник. Хлопці, ось і знову музичний зал гостинно відчинив свої двері, запрошуючи нас поринути у чарівний світ музики. Але, перш ніж розпочати наше заняття нам необхідно привітати один одного та всіх присутніх.

Адже недарма придумано

Просто і мудро.

Вітатися При зустрічі

«Доброго ранку!»

Давайте і ми почнемо наше заняття з привітання. А допоможе нам пісня.

«Музика, здрастуй» (автор М.Л.Лазарев, оздоровча розвиваюча технологія «Здрастуй»)

М.Р.

То і справа лізуть у вуха,

Усюди звуки нам чути.

Тому що ми з народження

Звуками оточені.

Кожен звук - шматочок світу.

У кожному звуці - цілий світ.

У звуках вся моя квартира,

У звуках тисячі квартир.

У звуках вулиця велика

І величезна країна.

Звуків немає кінця і краю,

У звуках він, воно, вона.

Звуки в радості і в нудьзі.

Звуки - світло і звуки - тінь.

День закінчує звуки.

Звуки починають день.

- Справді, хлопці, звуки оточують нас всюди з самого нашого народження. А як ви думаєте, яка б була у нас життя, якби з неї зникли всі-всі-всі звуки?

Діти відповідають:

- Не цікавою!

- Не яскравою!

- Нудною!

М.Р. Хлопці, а що ми знаємо про звуки? Які вони бувають?

Діти відповідають:

- Звуки бувають шумовими і музичними.

- Звуки бувають голосні й тихі.

- Звуки високі і низькі.

- Звуки мають тривалість. Вони бувають короткі і довгі.

М.Р. Всі ваші відповіді правильні. Ви дуже багато знаєте про те, які бувають звуки. Але хто - небудь знає про те, що таке звук?

Діти. Ні!

М.Р. Для того, щоб це дізнатися, я запрошую вас в музичну лабораторію, де ми зможемо провести експеримент.

Експеримент « Звідки народжується звук»

(пед. технологія «Звук - чарівник», автор Т.Н.Девятова)

М.Р. Для цього експерименту нам знадобляться лінійки. Для початку нам потрібно дізнатися, чи є у лінійки голос, давайте прислухаємося. Ні, лінійка не звучить, якщо ми до неї не торкаємося. А тепер давайте міцніше притиснемо один кінець лінійки до столу, а за вільний кінець смикнемо. Чуєте, виникає звук. А тепер зупиніть лінійку рукою. Звук триває? (Ні). Давайте знову смикнемо за вільний кінець лінійки. Що ж відбувається в цей момент з лінійкою?

Діти відповідають:

- Лінійка двигтить, хитається.

М.Р. Отже ми можемо зробити висновок, що звук виникає тільки в той момент, коли лінійка тремтить, коливається. Намалюйте коливання лінійки пальчиком в повітрі. На що схоже це коливання?

Діти відповідають:

- На хвилю!

М.Р. Абсолютно вірно. Звук - це хвиля. Давайте зарисуем наш висновок у таблиці.

(Діти заздалегідь приготовленої таблиці схематично замальовують висновок експерименту).

Звучить фонограма п'єси М.римського - Корсакова «Політ джмеля».

М.Р. Хлопці, по-моєму, у нас гості. Щоб зрозуміти, хто це, необхідно згадати, як називається музичний твір, уривок з якого ми почули.

Відповіді дітей:

- Це прозвучала п'єса «Політ джмеля», композитора Миколи Римського - Корсакова.

М.Р. Вірно. Композитор майстерно передав звуками летить, жужжащего джмеля. (Демонстрація картки із зображенням джмеля).

Подивіться, який він великий, красивий, яскравий. А як дзижчить джміль?

Музично - дидактична гра «Джміль і комар»

(розвиток звуковисотного слуху)

Діти наслідують голосом жужжащему шмелю: «Ж-Ж-ж-ж».

М.Р. Як здорово у вас виходить. Але джміль прилетів не один. (Демонстрація картки із зображенням комара). З ним прилетів комар. Хлопці, а пісенька комара відрізняється від пісні джмеля? Як вона звучить.

Діти інтонаційно наслідують голосом комариному писку «З-з-з-з».

М.Р. Значить писк комара вище і тонше дзижчання джмеля. А вам цікаво дізнатися, чому у джмеля звук виходить нижче, а у комара вище? Від чого залежить висота звуку.?

Діти. Так!

М.Р. Для цього нам потрібно підійти до наших лабораторних столів.

Експеримент «Комар і джміль»

(пед. технологія «Звук - чарівник», автор Т.Н.Девятова)

М.Р. Для цього експерименту нам знадобляться гребінця і медіатори. Гребінця відрізняються один від одного зубчиками. У одних вони великі, в інших вони тонкі і дрібні. Проведіть медіатором з зубчиком гребінців. Хлопці, у всіх вийшов однаковий звук?

Діти. Ні!

М.Р. А чому, як ви думаєте?

(Діти роблять висновок, що у гребінців з великими зубцями - низький звук (джміль), а у маленьких гребінців звук високий (комар)).

М.Р. Звуки вийшли різні, тому що джміль крупніше комара. Його крила теж більше, тому йому не треба дуже часто змахувати ними, щоб злетіти. Коливання виходять рідкісні, і звук виходить нижче. А у комара маленькі крильця. Йому доводиться ними дуже часто змахувати, щоб літати. Коливання крил часті і звук виходить вище. Давайте на нашій таблиці схематично запишемо висновок цього експерименту.

Дитина замальовує на таблиці залежність висоти звуку від частоти коливання.

М.Р. Ну, раз вже ми заговорили з вами про звуки, тоді скажіть мені, де живуть найкрасивіші, музичні звуки?

Діти відповідають. В музичних інструментах.

М.Р. Правильно, звуки музичних інструментів гармонійні і мелодійні.

Пропоную вам зараз

Інструменти в руки взяти.

Адже на цих інструментах

Дуже любимо ми грати.

Діти підходять до полиці з інструментами і виявляють, що вони затягнуті павутинням, в центрі якої сидить великий павук.

М.Р.

Павутину чіпко в'яже

Сивиною своєю павук.

Майстерність пряденья пряжі

Вибрав він з усіх наук.

Хлопці, подивіться, який великий і страшний павук оселився у нас в залі. Давайте ми його налякаємо. Мімікою і пластикою спробуємо передати злісний характер павука.

Пластична імпровізація «Злий павук»

(Звучить музика з м/ф «Рожева пантера»)

(Під час виконання пластичної композиції вихователь знімає павутину з павуком)

М.Р. - А ось і наш маленький музей, де живуть музичні інструменти, які ми виготовили своїми руками. Вони наші вірні помічники на музичних заняттях. Ось і сьогодні їм нетерпіться опинитися в руках наших маленьких музикантів. І нехай наші інструменти не зможуть виконати чарівну співучу мелодію, але зате вони чудово відтворюють ритм. Давайте зіграємо в ритмічну гру.

Музично-дидактична гра «День народження у Лева»

(використовуються ритмічні картки «Цей дивний ритм» І.М. Каплуновой, А.И.Новоскольцевой. Програма «Ладушки»)

Педагог демонструє картку лева.

Лев до себе на день народження

Запросив своїх друзів.

Він спік для них печиво,

Щоб порадувати гостей.

Пригощав він їх узваром,

І як міг їх веселив.

Нехай розкажуть інструменти

Хто ж у гості приходив?

(На мольберті виставлені картки з зображенням: Білочки, Їжачка, Порося, Крокодила. Педагог по одній відкриває картки, а діти промовляють і програють на інструменті назва тварини. Коли відкриті всі картки, запропонувати дітям програти всю ланцюжок з назв тварин в тій послідовності, в якій показує педагог).

- А потім Лев показав гостям три чарівних ритмічні гудзики, на яких намальовані ритмічні схеми. (Демонстрація три різнокольорові кола із зображенням різних ритмічних малюнків).

М.Р. - Звірі так розвеселилися, що пустилися в танок. Давайте ми з вами подыграем їм на наших музичних інструментах. А я буду диригентом, але не простим, а веселим. Я буду диригувати в танці. Нам треба розбитися на три маленьких оркестру. Кожен оркестр буде відтворювати той ритм, який зображений на їх ритмічної гудзику.

Оркестр «я золото зберігаю»

Російська народна пісня

(Пед.технология «Концепція К.Орфе»)

М.Р. - Хлопці, подивіться на підсумкову таблицю. Які висновки з нашого заняття ми можемо зробити, дивлячись на неї?

1. Висновок: Звук - це хвиля, коливання.

2. Висновок: Висота звуку залежить від частоти коливання

3. Висновок: Сила звуку залежить від відстані.

- Скільки нового і цікавого ми дізналися сьогодні в нашій музичній лабораторії. А скільки нового вам ще належить дізнатися, адже знання - це велика сила.

М.Р. - Ось і підійшло до кінця наше заняття і нам залишилося тільки сказати всім «До побачення!»

Пісня «До побачення, музика»

(автор М.Л.Лазарев, оздоровча розвиваюча технологія «Здрастуй»)



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.