Свіжі публікації




Конспект заняття з підготовки до навчання грамоті дошкільнят логопедичної групи із загальним недорозвиненням промови

Тема: Диференціація звуків [ш]-[ж].

(другий рік навчання)

Цілі:

Освітні: закріпити навички розрізнення звуків [ш]-[ж] в складах, словах, фразах.

Корекційні: розвивати фонематичний слух, просторову орієнтацію, увагу, пам'ять.

Виховні: виховувати доброзичливе ставлення один до одного, прищеплювати інтерес до занять.

 Обладнання: пари картинок; пенали, зошити, каси, іграшки м'які (демонстраційні).

Хід заняття:

Організаційний момент.

- Сяде той, хто назве парний звук.

б - п пь - вглиб т - д ть - дь з - з

к - р кь - гь ф - фь - вь сь - зь

1. Вступна частина:

1) Повторення пройденого матеріалу.

- Ми познайомилися ще з однією парою звуків, а ось розрізняти їх нам допоможуть слава: куля, жар. (виставляються картинки).

- Назви цю пару звуків.

(це звуки [ш] - [ж])

- Світла, йди до дошки і познач звук [ш] фішкою, дай йому характеристику.

- Сергію, йди до дошки і познач звук [ж] фішкою, дай йому характеристику.

- Хлопці, чому звуки [ш] - [ж]- парні?

(Губи, зуби, язик однаково вимовляють ці звуки).

- А чим відрізняються звуки [ш] - [ж]?

[ш] - глухий,

[ж] - дзвінкий.

- Як дізналися?

- З голосовим зв'язкам.

- Коли вимовляємо [ш] - зв'язки не тремтять, коли вимовляємо [ж] - тремтять голосові зв'язки.

- Якою буквою позначаються ці звуки в листі?

.- Лена, йди до дошки і познач звук [ш] буквою.

.- Владик, йди до дошки і познач звук [ж] буквою.

- Знання про звуки [ш] - [ж] у вас є. А ось розрізнити ці звуки ми ще не вчилися.

2) Повідомлення теми заняття.

- Сьогодні на занятті ми будемо вчитися розрізняти парні звуки [ш] - [ж], не плутати їх у мовленні і на письмі.

- Хлопці, мені здається, ми допустили маленьку помилку. Забули сказати про м'яку пару цих звуків.

- Чи є у нас пара м'яких приголосних звуків?

- А куди вона поділася?

- А я подумала, що ми допустили маленьку помилку.

- А ось і я. Мене двічі кликати не треба, сказали «допустили помилку», ось я і «допустилась» на ваше заняття.

- А хто ти така?

- Так, я всього лише маленька помилка. Але я служу в королеві Брехні і Помилок на землі. А ось її портрет. Ух, ти моя кохана, красуня!

- Так і я, адже хоч і маленька помилка, але дуже гарненька. Буду з вами дружити. Візьміть мене в друзі. Ну, візьміть мене.

- Ні, маленька помилка, що наші діти хочуть вчитися в школі без помилок.

- Ах, так, ну, стережіться. Ось вам тоді. Зроблю я вам гидоту. Зараз згадаю чарівне слово.

- 1 , 2 і готово! (хапає з дошки звуки [ш] - [ж] і кладе їх у свій мішок)

- Все, я кинула їх далеко в королівство брехні і помилок. Не бачити вам їх. Не підете без мене в школу.

- Доведеться йти виручати звуки [ш] - [ж].

- Хлопці, я думаю, якщо ми проявимо хороший слух, пам'ять, розум і знання, отримані на заняттях, ми обов'язково повернемо звуки [ш] - [ж].

- Давайте, подивимося, які перешкоди накидала на нашому шляху ця маленька

помилка.

2. Основна частина:

1) Диференціація звуків в складах.

Логопед дістає з мішка зображення «глухих» вух.

а) Перша перешкода на нашому шляху: .«Глухі вуха»

- А у нас на це є гра «Будь уважний».

- Будемо ловити звук [ш].

- Як тільки почуєте звук [ш] плескайте в долоні.

ш, ж, ж, ш, ж, ж, ш, ш, ж.

- Зловимо звук [ш] в складах.

ша - жа - жу - ж - ши - аші - аже - аша - шу - шо - ажа - уші - ажі.

- У словах будемо ловити звук [ж]. Дітям пропонується вийти з-за столів.

- Як тільки ви почуєте в слові звук «ж» треба буде сісти. Шура, Жанна, шкіра, ноша, шити, жити, наживка, нашивка, лижі, вуха, вечеря, пиріжок, порошок.

- Вуха ваші дуже уважні і одну перешкоду ми пройшли.

- Що ще заважає нам в мішку відшукати звуки [ш], [ж].

б) «Зачаровані кола»

- Іди, по колу нічого не бачачи.

- Ну, сліпих у нас немає, букви ми знаємо і читати вміємо.

- Потрібно правильно прочитати склади, починаючи з будь-якої літери.

2012-03-17 213329

в) Логопед дістає з мішка бутель з водою, на якій написано «Забувало».

- Маленька Помилка впевнена, що, випивши води, ви не зможете виконувати завдання на запам'ятовування ряду складів. Але на слово «Забувало» у нас є слово «Запоминало»

- Запишемо це слово на дошці.

- Тимур, йди напиши його на дошці.

- Галя, поділи слово на склади.

- Світла, постав наголос у слові.

- Тепер я думаю, що ми запам'ятаємо ряд складів.

Пограємо в гру «Запоминало».

- Відкрийте каси.

- Послухайте ряди складів.

- Повторіть їх.

- Запам'ятайте і викладіть.

жа-ша-жа

ша-жа-ша

жу-шу-жу

шу-жу-шу

ши-жи-ши

2) Диференціація звуків в самостійної промови. Мовна гімнастика Гра «Жеваные звуки».

- Ми вміємо чітко і правильно промовляти слова. Давайте покажемо це, вимовимо чистоговорку.

Діти виходять з-за столів і встають в два ряди вздовж житніх колосків, що лежать на підлозі. Одні діти - миші, інші - їжаки. Діти одягають маски. Вони виконують певні рухи і чітко проговорюють чистоговорку.

Чистоговорка зі звуками [ш] - [ж] про мишей і їжаків.

З мишами в житі

Подружилися єжи,

Пішли в очерети

І в житі ні душі.

 (діти йдуть назустріч один до одного,

беруться за руки і йдуть парами по

колі).(пари розходяться в різні боки до

викладеними на підлозі очеретів)

3) Диференціація звуків [ш] - [ж] в складах.

«Плутанина в буквах».

Логопед дістає з мішка аркуш паперу, на якому зображені накладені один на одного букви Ш і Ж.

- Відкрили зошити.

- Прослухайте слово. Визнач, який звук [ш], [ж] чується в слові.

Запиши його буквою.

лежить, пише, кружляє, рух, шпори, штучка, жувати, ріже, душно,

чекає, їжачиха, мішечок, жакет, ножики, ожина, калоша.

4) Физминутка

Закріплення навичок словозміни (множина іменників; дієслово 2-ого особи)

а) «Один і кілька». Гра з м'ячем.

- Виходимо і встаємо в коло.

- Зміни слово і назви правильно кілька таких предметів.

малюк - малюки

багаж - багажи

їжак - єжи

голиш - голяки

ківш - ковші

поверх - поверхи

миша - миші

морж - моржі

вже - вужі

ніж - ножі

курінь - курені

ведмежа - ведмежата

Ось і перетворимося ненадовго в ведмежат.

Ритмічна пауза «Ведмежата»

Ведмежата частіше жили,

Головою своєї крутили:

Ось так, ось так.

Ще так, ще так,

Ведмежата мед шукали:

Дружно дерево качали.

Ось так, ось так.

Ще десь, ще так.

Вперевалочку ходили

Та із річки воду пили:

Ось так, ось так.

Ще десь, ще так.

А потім вони танцювали,

Дружно піднімали лапи

Ось так, ось так.

Ще десь, ще так.

б) Гра «Подумай і відповідай». Гра з м'ячем.

- Сяде той, хто правильно змінить слово

Я чекаю - ти чекаєш ...

Я покажу -

Я жую-

Я мажу -

Я тримаю -

ти смажиш - я ...

ти лежиш -

ти тримаєш -

ти шкодуєш -

ти вечеряєш -

ти ріжеш -

5) Диференціація звуків «ш», «ж» в словах.

Завдання «Друшляк».

Логопед дістає з мішка друшляк.

- Такі ж дірки, як в друшляку з'явилися і в наших словах.

- Відкрили зошити.

- Прочитали слова.

-Вставили пропущені в словах букви Ш, Ж.

6) Звукобуквенний аналіз слів.

Логопед дістає з мішка 3 собак. На собачих нашийниках дана звукова схема слова.

- Три собаки охороняють вхід у замок королеви Брехні і Помилок. З написів на ошийниках можна їх зі злих собак перетворити в добрих. Треба знайти ключ до кожного ошийника.

- Ключ - правильно підібране слово.

7) Диференціація звуків «ш» і «ж» в реченні..

- Ми дісталися до звуків, а вони лежать і не рухаються, майже не дихають.

- Ми не можемо покинути замок брехні і помилок якщо не доведемо, що чудово без них проживемо. А для цього кожен повинен написати без єдиної помилки пропозицію.

Я проживу без брехні і без помилок.

- Цю пропозицію було написано в кожній зошити грамотно, але маленька помилки пробралася і все зіпсувала.

- Виправте помилки у своїй пропозиції..

Я п_ ожы_ у _ез лжы і без ош_бок.

3. Заключна частина.

Підведення підсумків заняття, аналіз заняття.

- Врятували ми з вами звуки [ш] - [ж]. І заодно навчилися розрізняти і в складах і словах і пропозиціях. Аналізується робота дітей на занятті логопедом і дітьми.

Взаємозв'язок у роботі з вихователями та батьками.

1. Вечір:

Гра: «Знайди втекти слово».

- Закінчи пропозицію відповідним за змістом словом. Пара картинок розміщені на дошці.

- прожарив

вуха - вужі

шаліт - жалить

жили-шили

Луша - калюжа

 

- У Жені жовтий ...

- У Шури сильний ...

- У зайця довгі вуха...

- Зовсім не небезпечні...

- Старий зі старою біля самого синього моря...

- До новорічного балу хлопці самі костюми...

- Оса сильно...

- Женя на уроках...

- Після дощу велика...

- Одягла вовняну шапку...

2. Прочитати оповідання і вставити пропущені букви.

Гроза

Ребяти_ки по_ли в ліс. Сонце закрила тя_елая хмара. Хлинув до_дик. Ребяти_ки побе_али до шала_у.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.