Свіжі публікації




Конспект відкритого інтегрованого заняття по формуванню лексико - граматичних категорій з використанням комп'ютерної програми для дітей старшої групи «В гостях у Весни»

Форма проведення: подгрупповое.

Ммісце проведення: МДОУ № 47 «Країна чудес».

Цілі

I. Освітні:

  • вдосконалювати:

- процес відбору мовних засобів з лексичної теми «Весна»;

- мова як засіб спілкування;

  • закріплювати :

- уміння у дітей вживати в мові приставочные дієслова через ігрове вправу «Доскажи слівце»;

- словотворчі моделі в процесі спеціальних вправ- «Назви дитинча», «Назви правильно птицю», д/ігри «Незвичайна птиця»;

  • вправляти у доборі прикметників до іменника;
  • розширювати обсяг словника (предметного, якісного, предикативного) з лексичної теми «Весна».

II. Розвиваючі:

  • сприяти розвитку пізнавальної діяльності у дітей;
  • закріпити вміння орієнтуватися на площині екрана;
  • розвивати творчу уяву.

III. Виховні:

  • формувати почуття партнерства і співробітництва;
  • підвищувати рівень мовленнєвої культури у дітей.

Словникова робота: актуалізувати лексичне значення слів: «клин», «ряд», «палітра».

Попередня робота:

  • знайомство з дітьми групи з метою уточнення їх рівня мовного розвитку і ступенем оволодіння навичками роботи з комп'ютером;
  • закріплення правил поведінки на занятті.

Матеріально - технічна забезпеченість заняття: дошка, предметні картинки із зображенням перелітних птахів (лелека, стриж, журавель, грак, шпак, зозуля), сюжетні картинки по темі «Весна», предметна картинка з зображенням нирок на гілочці (з використанням моделі прикметників), картинки - символи правил поведінки на занятті, картинки із зображенням варіантів польотів птахів, дидактичний посібник «Незвичайна птах», палітра, краплі - фарби для магнітної дошки, магнітофон, комп'ютерна програма «Ліс», аудіозапис голосів весняного лісу, силует дерева, імітація нирок із зображенням комах, чарівна паличка, кошик, обруч, бейджики з іменами для кожної дитини.

ЗМІСТОВНИЙ КОМПОНЕНТ:

I. Організаційний момент

Педагог зустрічає дітей в игротеке комп'ютерного класу:

- Здрастуйте, хлопці. Сьогодні на занятті присутні гості. Я пропоную підійти до гостей, привітатися, назвати своє ім'я. (Педагог підказує зразок привітання дітям, що зазнають труднощі).

- А зараз ми станемо в коло і поділимося гарним настроєм один з одним. Я посміхнусь і передам свою посмішку...(педагог називає ім'я дитини, що стоїть праворуч), він передасть свою посмішку наступного. Посмішка повинна повернутися до мене. Добре, дякую. (Діти по черзі передають посмішки один одному).

- Хлопці, давайте пригадаємо правила, яких треба дотримуватися на занятті (педагог узагальнює відповіді дітей):

- відповідати на запитання повними реченнями;

- не перебивати один одного, уважно слухати;

- мова повинна бути гарна, чітка.

(Педагог показує правила - символи).

II. Введення в тему.

Педагог жестом обводить приміщення ігротеки і, звертаючись до дітей, говорить: «Мені здається, що в групі хтось побував».

Що за гостя сюди приходила

І в групі вона змінила.

Ви уважно дивіться,

Прикмети гості знаходите.

(якщо діти не знаходять бруньки на дереві, педагог підходить до дерева і каже: «Ой, хлопці, а я, здається, знайшла прикмету нашої гості»)

- Що це? (показує на нирки)

- Вірно, хлопці, на дереві з'явилися бруньки. Ви здогадалися, яка гостя побувала тут? (Весна).

Ігрова вправа «Підбери красиві слова».

- Уважно подивіться на нирки і підберіть красиві слова. Нирки які...? (клейкі, молоді, зелені, липкі, пухнасті і т.д.).

(Педагог показує предметну картинку із зображенням нирок на гілочці

(з використанням моделі прикметників).

Педагог знімає з дерева нирки, роздає дітям:

- Давайте ми нирки зігріємо теплом, і стануть вони зеленим листом.

- Хлопці, покладіть листок на долоньку, край листа притримуємо великим пальцем. А тепер робимо, як я!

Діти з педагогом одночасно виконують вправу.

(Індивідуальна робота: педагог звертає увагу дітей на силу цілеспрямованої повітряного струменя).

Педагог звертається до дітей:

- Хто сховався у ваших листочках? (Жук, сонечко, коник і т.д.).

- Хлопці, а як можна назвати їх одним словом? (Комахи).

- Як ви думаєте, чому комахи ховаються в листочках? (Відповіді дітей).

Педагог пропонує дітям скласти нирки в кошик.

Педагог показує дітям палітру:

- У мене є палітра. Як ви думаєте, що таке палітра?

(Відповідають всі діти).

Узагальнює відповіді дітей:

-Ви правильно сказали, палітра - це дощечка, на якій художник підбирає фарби, змішує їх для своєї картини.

-Хто зможе повторити за мною? (Педагог вислуховує варіанти відповідей дітей).

- Я пропоную вам підібрати для нашої палітри фарби та пояснити, який ознака весни фарба вам нагадує.( Педагог залучає дитину, яка не бере участь у бесіді. Діти вибирають краплі-колір).

- Чому ти вибрав цей колір? (Відповіді дітей). Педагог підводить підсумок:

- Подивіться, яка у нас вийшла палітра весни - - яскрава, сонячна і тепер ви без праці зможете вибрати весняний пейзаж на комп'ютері.

III. Основна частина.

Діти разом з педагогом проходять в комп'ютерний клас. На екрані монітора вибирають весняний пейзаж. (Індивідуальна робота з дітьми за комп'ютерами).

- Будь ласка, заселите свій ліс різними тваринами, які зображені зліва і внизу.

- Кого ти поселив? (вислуховуючи відповіді дітей, педагог роздає картинки - секрети з зображенням перелітних птахів).

- У нашому лісі багато тварин, які це тварини?

- Як ви думаєте, а хто міг би оживити наш весняний ліс? (Відповіді дітей).

Педагог узагальнює відповіді дітей:

- Ви правильно сказали, перелітні птахи наповнюють ліс щебетом, треллю, свистом (якщо діти називають філіна, гупає, якщо дятел, то стукає - це зимуючі птахи).

Педагог запрошує дітей в коло:

- Давайте послухаємо голоси весняного лісу. Закрийте очі і прислухайтеся до пташиного щебету. (Зняття зорової напруги після роботи за комп'ютером - прослуховування аудіозапису).

- Діти, відкрийте свої картинки - секрети і назвіть птахів (лелека, стриж, журавель, грак, шпак, зозуля). (Діти називають перелітних птахів і показують картинки - секрети).

- Які це птахи? (Перелітні)

- Багато птахів прилітає до нас навесні. Птахи повертаються в рідні краї і у них з'являються ...? Хто з'являється у птахів? Назвіть пташенят ваших перелітних птахів.

(Відповіді дітей по черзі).

Ігрове завдання «Назви дитинча».

- У грача - грачонок. У стрижа - стрижонок. У журавля - журавльонок, і т.д..

Педагог за допомогою чарівної палички «перетворює» дітей у птахів і говорить:

- Ви тепер не діти - птиці,

Треба гордо розпрямитися.

Для польоту тренування

Виконуй команди вправно.

Педагог звертає увагу дітей:

- Подивіться, у нас теж є «гніздо). (Педагог бере обруч. Діти імітують політ птахів, доказуючи слова).

Ігрова вправа «Доскажи слівце».

- Птахи з неба ...летіли.

- Птиці до гнізда ...підлетіли.

- Пташки гніздо ...облетіли.

- Через нього ...перелетіли.

- Від гнізда ...відлетіли, в гніздо ...залетіли, ...вилетіли ...відлетіли.

Перший раз педагог за допомогою жестів стимулює домовляння префіксальних дієслів, другий раз вправа виконується з рухами.

Діти разом з педагогом підходять до столів. Педагог «перетворює» птахів у дітей, звертає увагу на картинки, що лежать на столі.

- Які різні птахи, давайте розглянемо їх уважно. У стрижа гострі крила, значить ми можемо сказати ,що стриж який? Острокрылый.

Ігрова вправа «Назви правильно ....».

У грача великий дзьоб - большеклювый,

У журавля довгі ноги - довгоногий.

У шпака короткий хвіст - короткохвостий.

У лелеки довгий дзьоб - длинноклювый.

У зозулі довгий хвіст - довгохвоста.

Педагог привертає увагу дітей:

- Як багато птахів. Цілий «табун». Правильно я сказала?

- Як сказати правильно? (Зграя).

- А хто знає, що значить зграя? (Зграя - це рух птахів всіх разом, однією великою групою.)

- Птахи можуть літати по-різному.

- Це називається пташиний клин. Клин - це рух птахів за однієї головної птахом в два ряди.

- А ще вони можуть летіти так (картинка) - це називається пташина вервечка. Вервечка - це рух птахів один за одним ланцюжком.

Ігрова вправа «Доскажи слівце».

- На річці уж багато крижин, до нас повернувся пташиний ... (клин)

- Скоро сніг розтане, пташина прилітає ... (зграя)

- Прийшла пора попрощатися із зимою, летить до нас пташина ... (валка).

Дидактична гра «Незвичайна птах».

- Я пропоную повідомити птахам про те, що настала весна.

- Як ви думаєте, яким чином можна це зробити?

(Педагог вислуховує відповіді дітей).

Педагог узагальнює відповіді дітей:

- Я думаю, що з птахами зможе домовитися тільки птах.

- Якою має бути ця птиця?

- У мене є частини різних птахів. Ми можемо з них зібрати птицю?

(Діти складають птицю на дошці, називають використовувані частини птахів і пояснюють чому вони їх взяли).

- Яка птиця у нас вийшла?

- Як ми назвемо нашу птицю?

(Педагог вислуховує відповіді дітей, потім звертається до гостей (назва якої птиці їм найбільше сподобалося).

- А зараз, давайте відправимо її в теплі краї. Візьмемося за руки і повторимо за мною чарівні слова. (Діти закривають очі).

Лети,... (назва чарівної птиці)

У теплі краї,

Розкажи всім птахам,

Що прийшла весна.

Педагог прибирає птицю з дошки.

- Подивіться, птах полетіла, а ми будемо чекати вісників тепла - перелітних птахів.

- Хлопці, наше заняття підійшло до кінця і я хочу сказати вам, що:

У мене сьогодні діти просто диво гарні,

Цей знає все на світі, ти граєш від душі,

Ти уважний, ти веселий, ти слухняний, ти «зірка»,

Я б з вами, хлоп'ята, не розлучилася ніколи.

Але прийшла пора прощатися і хотіла б я знати,

Що сподобалося, хлопці? У що будете грати?

- Давайте станемо в коло і згадаємо, як ви займалися, що робили.

(Педагог запитує в дітей, що їм сподобалося на занятті, з якими труднощами вони зіткнулися).

- Хлопці, пропоную нашим гостям подарувати по крапельці з весняної палітри.

Педагог дає зразок звернення до гостей: «Я дарую Вам крапельку блакитного весняного неба......» (Діти дарують гостям крапельки палітри).

Педагог підводить підсумок заняття, привертаючи увагу дітей до картинок - символів.

- А вас я хочу попросити зберегти листочки з нашого дерева, і коли будуть теплі дні, випустити комах. (Педагог дарує дітям листочки з весняного дерева).

Усім спасибі. До побачення.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.