|
Екологічний конкурс «Розумники і розумниці»
Форма проведення: екологічний конкурс.
Вік дошкільнят: 6,5 - 7 років.
Мета: викликати інтерес до пізнання екології.
Освітні завдання:
- Сформувати необхідні в цьому віці екологічні знання, поняття і уявлення.
- Закріпити правила поведінки в природі.
Розвиваючі завдання:
- Розвивати спостережливість дітей.
- Розвивати позитивні емоції від спілкування з природою.
Виховні завдання:
Виховувати любов, повагу до природи.
Обладнання та матеріали:
- стенд-таблиця з простими символічними малюнками розділів екології та зазначеними балами;
- костюми для ігрових персонажів: Феї квітів, бджоли Майї, жаби Жанни, Мага-чарівника;
- м'яка іграшка жаба;
- вирізаний з ватману «куточок ставка» з білими ліліями-орігамі, зробленими самими хлопцями на заняттях з ручної праці;
- віночки зі штучних квітів для танцю «Віночок»;
- жетони із зазначенням балів;
- круги з твердого картону для гри «Очисти джерело»;
- листи в підлогу альбомного аркуша з друкованими літерами А, Е, Р, У, Д, З, М, Л, П, Р, Я для слів «земля», «веселка», «вітер»;
- для експерименту: прозорі склянки, 2-3 предмети різного кольору, велика гудзик, камінчик, таз. Лист чорного картону, вода.
- Экознаки. В лісі веди себе тихо. Будь обережний з багаттям. Не рви рослини з коренем. Не загрязняй водойми. Не ламай гілки дерев. Не загрязняй природу. Не руйнуй мурашники. Не виривай гриби з грибницею.
- Музичні твори: Пісня Е. Шавриной, П. Чайковський «Вальс квітів» з балету «Лускунчик», звуки природи з релаксаційної музики, П. Чайковський «Пролісок» («Пори року»), М. Глінка «Вальс-фантазія», Р. Свиридов «Час, вперед» з однойменної сюїти, уривки з балету «Попелюшка» С. Прокоф'єва.
Які види діяльності використовуються:
Експериментування, ручна праця-орігамі, музичні твори і танці, пов'язані з тематикою заняття, пластичні етюди, ігри.
Місце проведення:
Музичний зал ДНЗ.
Підготовчий етап:
До конкурсу «Розумники і розумниці» готується стенд. Він виготовляється з щільного аркуша ватману. На ватмані намальована таблиця. В ній зліва (зверху вниз) розділи екології у вигляді простих символічних малюнків, зліва направо від кожного розділу йдуть графи, в яких вказано кількість балів: 2, 3, 4, 5. Готуються питання по початкових знань з екології.
Зал перед конкурсом прикрашається по тематиці. Ставляться 3 столи (за кількістю команд), на столах підноси, куди будуть складатися жетони з заробленими балами. Тут також стіл для журі, в яке входять члени адміністрації дитячого садка. Запрошуються батьки групи.
Правила гри:
У конкурсі беруть участь 3 команди по 4 людини. У кожній команді вибирається капітан. З допомогою гри вибирається назва команди.
Капітану надається право назвати тему розділу екології та ціну питання. Кожен капітан команди має право взяти складне питання на «5» балів або навпаки починати з простого на «2» бали.
Команди беруть участь у конкурсі по черзі. Ведучий конкурсу задає питання і дає 1 хвилину, щоб команда обговорила відповідь. Потім капітан команди називає члена команди для відповіді чи відповідає сам.
Команда зацікавлена заробити найбільшу кількість балів. Наприкінці конкурсу журі підраховує бали кожної команди. Оголошуються результати конкурсу.
Питання до розділів екології за таблицею.
I. Земля - наш дім.
Питання на 2 бали: Які живі істоти живуть на планеті Земля?
Відповідь: В океанах і морях - морські тварини і риби. На суші - люди, рослини і тварини.
Питання 3 бали: Якого кольору наша планета, якщо дивитися на неї з космосу?
Відповідь: На нашій Землі дуже багато води, тому з космосу видно блакитний Земну кулю.
Питання 4 бали: В якій небезпеці планета Земля?
Відповідь: планета земля в небезпеці: заводи і фабрики, автомобілі викидають в повітря шкідливі речовини, йдуть забруднені (кислотні) дощі. Люди, тварини і рослини дуже страждають від цього, часто хворіють.
Питання на 5 балів: Як називається модель Земної кулі? Чому Земну кулю такий строкатий, різнокольоровий?
Відповідь: Модель Земної кулі - глобус. На ньому синім кольором позначена вода: океани, моря, річки; жовтим кольором - пустелі (пісок); зеленим - рослинність: ліси, луки; коричневим - гори; білим - льоди.
II.Нежива природа.
Питання на 2 бали: Що відноситься до неживої природи?
Відповідь: Сонце, місяць, зірки, повітря, вода, земля.
Питання 3 бали: Що таке Сонце і що воно дає нашій планеті?
Відповідь: Сонце - це зірка. Сонце дає нашій планеті багато світла і тепла. Це важливо для життя на планеті Земля
Питання 4 бали: Вона може бути в трьох станах: твердому, рідкому, газоподібному? Наведіть приклади.
Відповідь: Це вода. Твердий стан - лід, град, сніжинки. Рідкий стан води - дощ, роса. Газоподібний - пара, туман.
Питання на 5 балів: Що таке кислотний дощ?
Відповідь: В повітря з труб заводів викидають дим, в якому дуже шкідливі речовини. Ці шкідливі речовини потрапляють в хмари. З яких потім йде кислий дощ і губить природу.
III. Рослинний світ.
Питання на 2 бали: Є серед кімнатних рослин «зелені лікарі»? Назвіть їх.
Відповідь: Це кімнатні рослини - алое, каланхое, кактус, золотий вус.
Питання 3 бали: Чому листяні дерева скидають листя в один час? Коли це відбувається?
Відповідь: Це відбувається восени. Дерева скидають листя, так як їм недостатньо сонця і вологи. Частину року вони стоять голими і відпочивають.
Питання 4 бали: Для чого дереву потрібна земля?
Відповідь: Земля тримає коріння дерева. Коріння висмоктують із землі воду і «їжу», поживні речовини.
Питання на 5 балів: Що ялина не схожа на інші дерева?
Відповідь: У їли листя довгі і тонкі, звані голками. Вони не опадають восени, а зберігаються на зиму. Гілки розташовані з низу довгі, старі, до верху - короткі, молоді. На гілках висять шишки довгасті, в яких знаходяться насіння.
IV. Тваринний світ.
Питання на 2 бали: Які тварини називаються дикими? Назвіть їх.
Відповідь: Тварини, які живуть без допомоги людини. Вони самі про себе дбають: будують житло, добувають їжу, захищаються від ворогів. Приклади таких тварин: дикий кабан, вовк, заєць, тигр, рись, ведмідь, зебра, носоріг та ін.
Питання 3 бали: Чому жаб не можна вважати шкідливими і неприємними?
Відповідь: Жаби нешкідливі. Вони поїдають багато комарів, мошок. Харчуються жабами інші тварини.
Питання 4 бали: Чому у крота незвичайні лапи?
Відповідь: Лапи крота схожі на лопати, щоб зручно рити землю. Лапи коротші і закінчуються гострими кігтями, повернуті в різні боки. Він копає землю то однієї, то іншої.
Питання на 5 балів: Наведіть приклади ланцюгів живлення?
Відповідь: Комар - жаба - чапля. Водорості - риба - ведмідь. Пшениця - миша-полівка - сова. Трава - заєць - лисиця. Гусениця - дятел - яструб.
V. Як вести себе в природі. (Оцінити ситуації людей у природі).
Питання на 2 бали: Хто з дівчаток зауважив: «щось тихо в лісі. Навіть птахи не співають. Нудно зовсім. Треба включити музику голосніше.
Відповідь: В лісі не можна шуміти і лякати його мешканців.
Питання 3 бали: Дівчатка прийшли в ліс за суницею. Ягід так багато, що можна набрати цілу кухоль, не сходячи з місця. Раптом одна з дівчат сказала: «Шкода, що з нами немає Свєти, і вона не бачить якесь гарне місце ми знайшли. Нічого, ми для неї нарвем кущики з ягодами і покажемо».
Відповідь: не Можна рвати рослина з ягодами.
Питання 4 бали: «Ось і вогнище є. Давайте разожжем тут багаття», - запропонував Сашко. «Навіщо тут? Йдемо геть під те дерево, там затишніше», - заперечили дівчинки.
Відповідь: Багаття бажано розводити на старому кострище, а під деревами робити це категорично забороняється із-за небезпеки виникнення пожежі.
Питання на 5 балів: Хлопці викопали під кущем яму і поклали в неї все сміття, який залишився після їх відпочинку.
Відповідь: треба виносити Сміття з собою, закопувати можна тільки залишки їжі. Пластикові пляшки, пакети розкладаються багато років, виділяють шкідливі речовини. Уламки скляних банок в жарку і сонячну погоду зіграють роль лінзи і викличуть пожежа в лісі.
Хід заходу.
Ведучий: Здрастуйте, дорогі друзі! Ми раді вітати вас на нашому екологічному конкурсі «Розумники і розумниці». Сьогодні разом з нашими учасниками ми відправимося в захоплюючу подорож у світ живої і неживої природи. У конкурсі бере участь 3 команди. Давайте їх привітаємо!
Ведучий представляє журі.
Ведучий: Але спочатку потрібно вибрати назви командам.
Гра «Розчистимо джерело».
Ведучий: Уявіть, що перед вами багнисте болото. Подолати яке можна, тільки стрибаючи з «купини» на «купину» поодинці. ( На шляху розставлені «купини» - кружечки з картону ). На іншій стороні болота знаходиться засипаний листям джерело, на кожному листочку написана буква. Кожен учасник команди, подолавши «болото», повинен взяти один листок, розчищаючи джерело, і повернутися на місце. Коли зберете всі листочки, складіть слово з літер, написаних на листочках. Це слово - назва команди. Отже, почали!
(Команди виконують завдання).
Ведучий: Хлопці, давайте дізнаємося назви команд.
Діти разом:
Команда «Земля».
Команда «Веселка».
Команда «Ветер».
Ведучий: Команди займають свої місця.
Ведучий пояснює учасникам і гостям правила конкурсу.
Протягом конкурсу «Розумники і розумниці» переривається появою казкових персонажів.
- Учасники однієї з команд називають розділ екології «Тваринний світ» і питання 3 бали. В цей час з'являється бджола Майя і каже, що до неї в гості збиралася жаба Жанна, яка бджолами не харчується. Пропонує дітям її пошукати. Діти знаходять іграшкову жабу в залі. Бджола Майя дивується з того, що жива жаба перетворилася на іграшку-жабу. «Вона, напевно, злякалася, що діти її скривдять, адже багато хто ставиться до жабам погано!» Бджола Майя задає учаснику команди питання (це питання з розділу «Тваринний світ» на 3 бали): « Чому жаб не можна вважати шкідливими і неприємними?» Команда, порадившись, відповідає на запитання. Бджола Майя каже, що жаба Жанна повірила, що ви - добрі діти, але до кінця ще не расколдовалась. Для цього вона пропонує зробити їй подружок, щоб жаба Жанна не нудьгувала. Це завдання виконують уболівальники в залі.
Ручна праця. Жаба - орігамі.
Мета: закріпити вміння складати саморобки з паперу.
Готовими жабами - орігамі діти заповнюють паперові лілії - орігамі на «ставку». Жаба Жанна оживає і разом з бджолою Майєю дякують дітям за їхні старання, дружелюбність і прощаються з дітьми. Казкові персонажі радіють і гладять дітей по голівках.
- Коли половина таблиці відкрито, ведучий оголошує, що в гості завітала Фея квітів. Під вальс Чайковського П. з'являється Фея, знайомиться з дітьми.
Пластичний етюд. Квітка.
Мета: розвивати уяву і фантазію, пластичну виразність.
Фея запрошує дітей на галявину чарівних квітів. Вона запитує дітей, які вони знають квіти, якою квіткою вони хотіли б стати. Чарівною паличкою «перетворює» дітей насіння квітів. Просить дітей з насіння перетворитися у росток, а потім рослина з закритим бутоном і, нарешті, квіткою.
Фея дякує дітей і оголошує музичну паузу: танець «Віночок». Музична пауза закінчується, і конкурс триває.
- Капітан однієї з команд обирає питання з розділу «Нежива природа» на 4 бали. Після відповіді команди в залі з'являється дорослий персонаж Маг-чарівник. Він вимовляє слова: На світі немає її сильніше,
На світі немає її буйніші,
В руках її не втримати
І на коні не обігнати.
Запитує дітей відгадку. Діти відповідають, що мова йде про воду.
Маг: Так, це вода. Вона всюди, швидке, стрімке й чарівна, потрібна всім. Маг-чарівник проводить гру - досвід «Властивості та ознаки води».
Гра-досвід «Властивості та ознаки води».
Мета: розвивати спостережливість і інтерес до експериментування.
Досвід 1. Перед вами дві склянки: один з водою, інший порожній. Що ми можемо зробити? (Перелити, вилити, розлити воду...)
Висновок: вода тече.
Досвід 2. А якого кольору вода? Поруч зі склянкою води ставить предмети різного кольору.
Висновок: вода безбарвна.
Досвід 3. Маг пропонує в склянку з водою покласти будь-який предмет: ґудзик, камінчик...Видно предмет? Чому?
Висновок: вода прозора. Маг пропонує дітям назвати прозорі предмети , які є у них в групі (скло, банку, стакан....)
Досвід 4. Кожній дитині пропонується склянку з водою - визначити запах.
Висновок: вода не має запаху.
Досвід 5. А зараз ми з вами переконаємося, що вода, як дзеркало може відображати предмети. Маг ставить на стіл миску, кладе на дно аркуш чорного картону, наливає воду, пропонує дітям подивитися в воду. Питає дітей, що вони бачать?
Висновок: вода відображає предмети.
Досвід 6. Спробуйте воду на смак. Яка вона?
Висновок: вона несмачна.
У висновку діти повторюють властивості і ознаки води. Маг-чарівник прощається з дітьми, вони дякують йому за повчальні досліди.
Підведення підсумку.
Ведучий: Зараз журі, підрахувавши бали, оголосить результати конкурсу.
Надається слово журі.
Ведучий: Дорогі хлопці, наш конкурс завершено. Ви сьогодні ще раз відкрили для себе навколишній світ природи. Хочеться, щоб ви полюбили цей світ як рідний дім. Хочеться, щоб ваша поведінка в природі було грамотне, правильне. Екологія - наука важлива і необхідна сьогодні, за нею майбутнє, щоб жила наша планета, прекрасним було все навколо.
Стенд - таблиця до конкурс
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Читайте також: