Свіжі публікації




План - конспект спільного заняття вчителя-логопеда та педагога-психолога у підготовчій логопедичній групі за темою «Транспорт»

Обладнання:

1. Картинки з зображенням епізодів з казки К. Чуковського «Тараканище»: «Їхали ведмеді на велосипеді», «А за ними комарики на повітряній кульці», «Вовки на кобилі», «Леви в автомобілі».

2. Мотузочки для кожної дитини.

3. Картини із зображенням паровозиків, що виражають різні емоції.

4. Картина «Винахідники»

Цілі заняття:

1. Розвивати зв'язне мовлення дітей.

2. Тренувати в складанні творчого переказу з придумуванням кінця розповіді.

3. Вправляти в складанні речень з опорним словами.

4. Розвивати уяву, спостережливість, інтерес до навколишнього, вчити використовувати враження з власного досвіду.

5. Закріплювати і узагальнювати знання дітей про транспорт.

6. Розвивати тривалий видих, силу голосу, в процесі мовленнєвої гімнастики.

7. Формувати розуміння емоцій, вміння передавати емоційні відтінки мови засобами інтонаційної виразності.

8. Розвивати дрібну моторику і координацію мовлення та рухи.

Попередня робота:

Поповнення запасу знань з теми «Транспорт», розглядання ілюстрацій, моделей автомобілів. Бесіда з даної теми:

- Які види транспорту тобі відомі?

- Для чого людині потрібен автомобіль?

- Чим відрізняється рух автобуса від руху трамваю?

- Може трамвай об'їхати машину, загородившую йому дорогу? Чому? А автобус? Чому?

- Які автомобілі їздять в наших містах?

- Чим шкідливий для людини міський транспорт?

- Для чого потрібна труба, розташована в задній частині автомобіля?

- Чи є вихлопна труба у тролейбуса і трамвая? Чому?

- Чи зможе рухатися автомобіль, у якого був заткнутий вихлопна труба? Чому?

- Що, крім легкових і вантажних автомобілів, відноситься до міського транспорту?

- Який міський транспорт найменше шкодить людині?

- Що таке екологія?

- Що таке екологічно чистий транспорт?

- Що станеться з автомобілем, якщо заткнути його вихлопну трубу?

Фантазуємо, вигадуємо

1. Розкажи, що сталося б у місті, якщо б у ньому зникли всі автомобілі?

2. Придумай, де взяти енергію для двигуна машини, щоб він не забруднював повітря.

3. Що зробить господар машини, коли зрозуміє, що машина зламана?

 

Хід заняття

1. Введення в тему заняття. Дихальна гімнастика.

Привітання.

Педагог-психолог: - Діти, відгадайте, з якої казки К.І. Чуковського ці слова.

«Їхали ведмеді на велосипеді,

А за ними кіт задом наперед».

(Показ ілюстрації)

- Вони довго їхали, втомилися і зупинилися. Звірі важко дихають. Зробити глибокий вдих носом. На видиху вимовити: «Фу-у-у-у» (повторити 3 рази).

«А за ним комарики

На повітряній кульці»

(Показ ілюстрації)

- Комарикам сподобалося літати на кульці, вони заспівали свою веселу пісеньку. Зробити вдих, на видиху вимовити: «З-з-з», з поступовим збільшенням сили голосу, одночасно імітуючи руху «крил комариків».

- «Вовки на кобилі»

(Показ ілюстрації)

Поцокать на видиху з підскоками.

- «Леви в автомобілі»

(Показ ілюстрації)

Вправа «Мотор». Вимовити на видиху «тр-р-р», одночасно рухаючи кистями рук перед грудьми, зображуючи роботу мотора.

2. Вправа для розвитку дрібної моторики та розвитку зв'язного мовлення.

Вчитель-логопед:

- Хлопці, тварини з казки К.І. Чуковського «Тараканище» залишили у нас мотузочки. А мотузочки що нам розповідають: «Сиділи якось мотузочки на лавочці біля будиночка. І тут повз проїхав великий вантажівка, що везла пісок на будівництво. Мотузочка подумала, що вантажівка великий і сильний. Я теж хочу бути таким». І вона перетворилася у вантажівку. Допоможіть мотузочок перетворитися у вантажівку.

Практична робота «Вантажівка з мотузочки». Поки діти формують з мотузочки вантажівки, вони ланцюжком складають римований розповідь-опис «Вантажівка».

Ось машина вантажна,

Велика превелика!

Вона перевозить вантажі.

У неї є кузов.

Ось кабіна - в ній шофер,

Попереду у машини мотор.

У машини крутяться

Всі чотири колеса.

Оцінити роботу дітей.

- Молодці, ви не тільки перетворили мотузочку у вантажівку, але і склали розповідь-опис.

3. Складання речень з опорним словами.

Педагог-психолог:

- Мотузочки залишили нам конверт із завданням. Потрібно скласти пропозиції по опорним словами.

Серьожини мама - поїхати - машина - ринок. Жінка - залишити - машина - бар. Мама - купити - багато - продукти. Мама - поставити - машина - важкі сумки. Мама - заводити машина. Машина - стояти - місце. Мама - дзвонити - Сережин тато. Тато - приїхати - таксі. Тато - знайти - ганчірка - вихлопна труба. Тато - помітити - син. Син - розповісти - правда. Батьки - пояснити - Сергійко.

4. Физминутка. Імпровізація рухів в такт вірша.

Вчитель-логопед і педагог-психолог:

На конячці їхали, до кута доїхали.

Сіли на машину, налили бензину.

На машині їхали, доїхали до річки.

Тр-р! Стоп! Розворот!

На річці пароплав.

Пароплавом їхали, до гори доїхали.

Пароплав не щастить, треба сісти в літак.

Літак летить, в ньому мотор гуде: «р-р-р».

5. Творчий переказ «Винахідники».

а). Розповідь вчителя-логопеда:

Три друга - Антон, Славік і Олег відвідували підготовчу групу одного дитячого садка. Вони дуже любили бесіди з вихователем з екології. Вихователь розповідала дітям про шкоду транспорту, забруднення повітря, намагалася пояснити дітям, як важливо зробити життя навколо себе чистішим, безпечнішим, краще. Якось Олег сказав друзям: «Я придумав, як ми очистимо повітря в нашому місті!». Він покликав друзів і довго пояснював їм свій план дій. Найближчим неділю три друга встали рано вранці й вирушили на площу. Кожен з них ніс у руках по пакету зі старими ганчірками. Хлопчики підійшли до автомобільної стоянки і стали швидко затикати вихлопні труби у легкових автомобілів. Вони так захопилися, що не помітили....

б). Засвоєння змісту. Відповіді на запитання вчителя-логопеда.

- Які заняття, любили діти в дитячому саду?

- Про що йшлося на заняттях з екології?

- Як друзі вирішили очистити повітря у своєму місті?

в). Повторний розповідь вчителя-логопеда з установкою на запам'ятовування. Переказ з опорою на картинку.

г). Придумування кінця розповіді.

6. Підсумок заняття. Формування розуміння емоцій, розвиток уміння передавати емоційні відтінки мови засобами інтонаційної виразності.

Робота з картинками, на яких зображені казкові паровозики. Один паровозик стоїть на ремонті з поламаним колесом (смуток). Перед другим паровозиком, який їде, розібрані рельси на невеликій ділянці (страх). Назустріч третьому паровозику по сусідніх рейках котиться кораблик на колесах (подив). Четвертий паровозик їде, з віконець виглядають радісні діти, навколо дороги ростуть квіти, літають пташки (радість).

Педагог - психолог:

- Подивіться, на картинках намальовані казкові паровозики. Ви помітили, що у них різний настрій? Як ви думаєте чому?

Діти розповідають, який настрій у кожного паровозика.

- Давайте озвучимо кожного.

- Ах! (радісно, завзято) - радісний паровозик.

- Ой! (здивовано, дзвінко) - здивований паровозик.

- Ох! (сумно) - сумний паровозик.

- Ай! (злякано) - переляканий паровозик.

Діти передають голосом, як паровозики радіють, сумують, бояться, дивуються.

В кінці заняття кожен дитина говорить, який у нього настрій, дивлячись на паровозики.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.