Свіжі публікації




Конспект комплексного сюжетно-тематичного логопедичного заняття для дошкільнят із загальним недорозвиненням промови
«Куди пропали голосні звуки?»

Цілі:

Корекційно-освітні:

- уточнення, розширення та активізація словника з теми «Осінній ліс»;

- формування навичок звукового та складового аналізу;

- практичне засвоєння узгодження іменників з числівниками;

- практичне засвоєння утворення відносних прикметників від іменників;

- формування зв'язного монологічного висловлювання;

- вправа у доборі споріднених слів.

Корекційно-розвиваючі:

- розвиток фонематичного сприйняття (визначення місця звуку в слові);

- розвиток дрібної і загальної моторики, координація мовлення з рухами;

- розвиток пам'яті, уваги, сприйняття, мислення.

Виховні:

- виховувати у дітей бажання допомагати друзям, взаємодопомогу;

- формувати любов до рідної природи.

Обладнання: конверт з листом, голосні букви, малюнок з хмарами, картинки з тваринами (білка, вовк, ведмідь, мишка, їжак) та їх оселями (лігво, норка, барліг, дупло); осіннє листя з картинками, що містять звук [а] в різних позиціях; малюнки гілок і схеми, зображення калюжі і дощечок містка з картинками, набір для звукового аналізу.

 

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

Стали дні коротші ночі,

Дощик нас весь час мочить,

Всі листочки пожовтіли,

Зграї на південь полетіли.

Трава пожухла на луках,

В куртках ми і в чоботях.

Що за час року? - запитаємо.

Нам відповідь: - Це... (осінь).

Логопед:

- Хлопці! Хоч вірте, хоч не вірте,

Нам надіслала Осінь лист у конверті.

А конверт у Осені не простий.

А конверт у Осені - листочок золотий.

Написала Осінь: «У цей конверт, друзі,

Букви голосні поклала я».

(заглядаючи в конверт)

- Де ж літери? Зникли...

 

2. Узгодження іменників з числівниками.

Ми повинні їх знайти,

І назад принести.

Ми не підемо по слідах,

Ми підемо по хмарах.

Діти проходять по доріжці з хмар, рахуючи від 1 до 6 (одна хмара, два хмари, ..., шість хмар).

- На який звук починається слово «хмара»? (- На звук [о]). - Значить ми на правильному шляху. А куди ж ми прийшли?

Тут багато дерев до самих небес,

Все одним словом називається... (ліс).

 

3. Активізація словника з теми «Дикі тварини», формування зв'язного монологічного висловлювання.

Логопед:

- А ось і тварини, які живуть у лісі (на панно картинки білки, мишки, вовка, ведмедя). Восени звірі готують свої житла до зимівлі. Як?

Відповіді дітей:

Бурі ведмеді влаштовують собі барліг в малодоступному місці. Найчастіше під коренем дерева, що впало або в буреломі. У листопаді ведмеді забираються туди і засинають.

Білки влаштовують свої гнізда в дуплах на високих ялини або сосни. Всередині гнізда - м'яка трава, мох, грудочки шерсті. У сильні морози білка не вилазить з дупла.

Миші ненажерливі. Вони запасають на зиму в свої нірки насіння і ягоди. Взимку вони риють ходи в заметах.

Вовки влаштовують лігво в укритих, захищених місцях. Часто вовки використовують нори лисиць, борсуків. Чужі нори вони розширюють.

Логопед.

-Подивіться, це помешкання тварин (виставляються картинки).

Гра «Розсели звірів».

- Скажіть, хто де живе.

Відповіді:

Вовк живе у лігві. Білка живе в дуплі. Мишка в нірці. Ведмідь у барлозі.

Логопед.

- Лігво, дупло, норка, барліг, який звук є в назві кожного житла?

Відповідь: звук [про].

Логопед.

Вдячні звірі знайшли букву О і віддають її нам.

 

4. Розвиток фонематичного сприйняття (визначення місця звуку [а] в слові - початок, середина, кінець).

Логопед.

- Подивіться, скільки листочків на лісовій галявині. Ви повинні взяти по одному листочку, розглянути картинку на ньому і, визначивши місце звуку [а], покласти листочок до своєї гілочки зі схемою.

Діти виконують завдання, з проговариванием вголос.

- Молодці, ви правильно розмістили листочки і повернули літеру А.

 

5. Фізкультхвилинка.

Станемо ми деревами

Станемо ми деревами

Сильними, великими.

Ноги - це коріння.

Їх розставимо ширше.

Щоб тримали дерево,

Падати не давали,

З далеких глибин

Воду добували.

Е. А. Аляб'єва.

 

Тіло наше - могутній стовбур.

Він ледь-ледь гойдається

І своєю гострою верхівкою

В небо впирається.

Наші руки - це гілки.

Крону разом утворюють.

Разом їм зовсім не страшно,

Коли дмуть вітри сильно.

Пальці - гілочками будуть.

Листя закривають їх.

Як прийде за літом осінь,

Розлетяться листя вмить.

 

 

6. Практичне засвоєння утворення відносних прикметників.

- У нас вийшла гілочка з листям дуба (берези, клена). Яка це гілочка?

Відповідь: Це дубова гілка.

- Які листя на ній?

Відповідь: Листя дубове.

 

7. Утворення споріднених слів від іменника лист.

Осінь листя золотила,

Осінь листя закружляло.

Листя падають, летять,

Настає... (листопад).

- Доберіть споріднені слова до слова аркуш.

Відповідь.

Лист - листок, листочок, листяний, листя, листя, листопад.

- Який голосний звук є в слові лист.

Відповідь. Звук [і].

- Молодці, ви знайшли букву В.

 

8. Збагачення словника ознаками.

Цілий день він дув, свистів,

В трубах скажено гудів.

Гілки гнув, зривав листя,

Пил з дороги піднімав.

Дроти він сильно трясло,

Він заніс порошинку в око.

Полетів потім він у ліс

І в деревах там зник.

(Вітер.)

Логопед.

- Осінній вітер який?

Відповідь. Осінній вітер сильний, холодний, вологий, пронизливий, пронизливий.

Логопед.

- Який голосний звук ви почули в слові вітер?

Відповідь. Звук [е].

Логопед.

- Молодці, ви знайшли букву И.

 

9. Розвиток дрібної моторики.

Дощик.

Вітер хмару пригнав. Дощик починається. Підняти руки вгору, ворушити пальчиками, зображуючи краплі, повільно опустити руки.

 

10. Формування складового аналізу.

Логопед.

- Яку калюжу дощ налив. Як же нам її перейти? Подивіться, ось місток, тільки він зламаний. Щоб місток полагодити, потрібно назвати картинки на дощечках, правильно поділивши слова на склади.

(Діти виконують завдання.)

- Ми полагодили «місток» і перейшли через калюжу. А який голосний звук є в слові калюжа.

Відповідь. Звук [у].

- Молодці, ви знайшли букву У.

 

11. Звуковий аналіз.

Логопед.

- Хлопці, подивіться, до нас ще один лісовий звір приповз і пихкає «Пух-пух». Скільки звуків ви почули у слові «Пух».

- Відповідь: три звуку.

- Назви перший звук і т.д.

- Який він? (голосний чи приголосний, твердий чи м'який)

- Який голосний звук є в слові «пух»? Ось ми і звільнили букву И.

 

12. Підсумок.

- Які ми літери розшукали. (Виставляються на панно.)

Відповідь: О, А, І, Е, У, И.

- Які звуки вони позначають? (Голосні звуки [а], [про], [у], [і], [е], [и].)



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.