Свіжі публікації




Конспект фронтального лексико-граматичного заняття по темі «Зима»

для середньої логопедичної групи

Мета: узагальнення, уточнення і активізація словника за темою «Зима» на основі узагальнення знань про навколишній світ.

Завдання:

1. Продовжувати розширювати і систематизувати знання з теми «Зима», удосконалювати лексико - граматичний лад мовлення, удосконалювати синтаксичну сторону мови, вчити розуміти і вживати прийменниково-відмінкові конструкції, навчати правильній посадці.

2. Розвивати зв'язне мовлення, мовленнєвий слух, всі види сприймання, творчу уяву, увагу, пам'ять, мислення, розвивати дрібну і загальну моторику, логічне мислення, вміння узагальнювати.

3. Виховувати активність, навички співпраці та взаємодії, ініціативності, самостійності, бажання трудитися, дбайливе ставлення до предметів, посидючість і акуратність, дбайливе і турботливе ставлення до природи, тваринам і птахам.

Дидактичний матеріал: на аркушах формату А4 демонстраційні картинки (ліс, кам'яниста дорога, будинок за парканом, дах з бурулькою, дерева, купини, поле, замети, стежка), конверт з листом.

Обладнання: стільці за кількістю дітей, магнітна дошка, магніти, указка, стілець, 1 стіл, м'ячі за кількістю дітей.

План заняття

1. Організаційний момент. Читання вірша «Настали холоду», повідомлення теми заняття 2 хв.

2. Вправа на дихання «Погріємо ручки» 1 хв.

3. Лист Зими 1 хв.

4. Ознаки зими (обговорення і розглядання картинок) 4 хв.

5. Рухлива гра «Погреемся» 1 хв.

6. Гра «Назви ласкаво» 2 хв.

7. Пальчикова гімнастика «Ми пішли у двір гуляти» 2 хв.

8. Гра «Який? Яка?» 3 хв.

9. Фізкультхвилинка «Снігова баба» 2 хв.

10. Гра з м'ячем «Слухаючи уважно слова, а потім повтори» 4 хв.

11. Підсумок і оцінка роботи дітей на занятті 3 хв.

25 хв.

 

Хід заняття

1. Логопед зустрічає дітей, організовує привітання з ними, запрошує пройти і сісти на стільці.

Логопед: Хлопці! Послухайте уважно вірш «Наступили холоду».

Настали холоди,

Обернулася в лід вода.

Довговухий зайчик сірий

Обернувся білим зайчиком.

Перестав ведмідь ревіти:

В сплячку впав у лісі ведмідь.

Хто скаже, хто знає,

Коли це буває?

Діти: Взимку!

Логопед: Молодці! А хто-небудь здогадався, про що ми будемо з вами розмовляти?

Діти: Про зиму.

 

2. Логопед: Вірно! Сьогодні ми будемо розмовляти про зиму. Але для початку давайте зробимо вправа на дихання «Погріємо ручки». Встаньте всі, піднесіть руки до лиця. Робимо швидкий галасливий вдих носом, потім повільний видих ротом на кисті рук з призвуком «Ха-а-а».

Діти виконують вправу 5 разів. Після чого сідають на свої місця.

 

3. Стук у двері групи. Логопед підходить і одержує «Лист Зими».

Логопед: Діти! Подивіться! Нам прийшло...А що це? Хто знає?

Діти: Лист!

Логопед: Так! Цей лист. Давайте прочитаємо, що в ньому написано. З великою затримкою,

До нас прийшло

Лист один,

Було дивне воно.

Замість марок -

Три сніжинки,

А конверт -

З чистої крижинки,

А лист не на листку,

А на сніжку біленькому:

- Скоро, скоро

До вас примчу,

На завірюхи прилечу,

Запляшу і закружу,

Снігом землю уберу,

І дерева і будинки...

І підписано: «Зима».

Діти! Так від кого ж прийшов цей лист?

Діти: Від зими!

Логопед: Вірно! Вона вже вступила в свої права!

 

4. Логопед: До нас прийшла зима. Що ж змінилося навколо? (у ході бесіди вивішуються картинки).

Сонце світить, але погано...

Діти: гріє.

Логопед: Так, вірно! А яка погода? На вулиці тепло?

Діти: Ні! На вулиці холодно, морозно, вітряно. Йде сніг.

Логопед: Хлопці! А ви помітили, що вечір настає швидше, а вранці світлішає пізніше, ніж влітку?

Діти: Так!

Логопед: А на деревах є листя? А травичка на землі?

Діти: Немає, на деревах листя немає, і трави теж, вся земля вкрита білим снігом.

Логопед: Кажуть, покрита снігом як білим килимом або ковдрою. А як живуть взимку птахи і тварини? Перелітні птахи відлітають у теплі краї, а вистачає їжі зимуючим птахам?

Діти: Ні!

Логопед: Вірно! Немає ні насіння, ні комах та птиці голодують. Але їм допомагають. Як ви думаєте хто і як?

Діти: Люди! Вони будують їм годівниці і підгодовують їх.

Логопед: Молодці! А ви допомагаєте голубів, горобців, синичкам та іншим зимуючим птахам?

Діти відповідають на поставлене логопедом питання.

Логопед: Діти! А Що відбувається з домашніми тваринами? Вона пасуться на луках, щипають травичку?

Діти: Ні! Тому що холодно і трави немає.

Логопед: Вірно! Домашні тварини знаходяться в теплому хліві. Господарі годують їх...Чим? Хто знає, що дають замість трави тваринам взимку?

Діти: Сіно!

Логопед: Так! Їх годують сіном - це сушена трава, її заготовляють влітку. А дикі тварини? Борсук, їжак і ведмідь... Що вони роблять взимку?

Діти: Вони сплять до весни. Ведмідь спить і смокче лапу.

Логопед: Молодці! Вірно! Шерсть у тварин взимку стає густою теплою. Як ви думаєте для чого?

Діти: Щоб не замерзнути від холоду!

Логопед: Вірно! А деякі тварини змінюють колір своєї шубки. Хто і навіщо?

Діти: Зайчик. Взимку у зайця не сіра, а біла шубка, щоб його не було видно серед білого снігу. Він ховається від вовка.

Логопед: А як люди поводяться з приходом зими? Як вони готуються до неї?

Діти: Люди одягаються в теплий зимовий одяг, утеплюють свої будинки. В квартирах вмикають опалення, а в будинках топлять піч.

 

5. Логопед: Вірно! А тепер давайте встанемо і погреемся!

Ми погреемся трошки, (розтирання кистей рук)

Ми похлопаем в долоньки, (4 бавовни)

Ніжками потопаем (4 притопи ногами)

І себе похлопаем! (4 бавовни долонями по передпліччях)

Діти виконують знайоме їм вправу 3 рази. Сідають на стільці.

 

6. Логопед: Зігрілися?

Діти: Так!

Логопед: А тепер пограємо в гру «Назви ласкаво». Я вам буду говорити слово, а ви мені повинні будете назвати його ласкаво. Зрозуміло?

Діти: Так!

Логопед: Сніг.

1 дитина: Снежочек.

Логопед: Лід.

2 дитина: Крижинка.

Логопед: Сонце.

3 дитина: Сонечко.

Логопед: Хуртовина.

4 дитина: Метелиця.

Логопед: Сани.

5 дитина: Саночки.

Логопед: Дід Мороз.

6 дитина: Дідусь Мороз.

Логопед: Каток.

7 дитина: Каточек.

Логопед: Гірка.

8 дитина: Гірочка.

Логопед: Вітер.

9 дитина: Вітерець.

Логопед: Холод.

10 дитина: Холодок.

Логопед: Замет.

11 дитина: Сугробик.

Логопед: Бурулька.

12 дитина: Сосулечка.

Логопед: Снегурка.

13 дитина: Снігуронька.

Логопед: І все це-зима!

14 дитина: Зимонька.

 

7. Логопед: Молодці! А тепер ми з вами позанимаемся з пальчиками. Вправа називається «Ми у двір пішли гуляти!»

Один, два, три, чотири, п'ять! (загинання пальців по одному)

Ми у двір пішли гуляти. («Йдуть» по столу пальцями)

Бабу снігову ліпили, («ліплять» грудочка двома руками)

Пташок крихтам годували, («кришать хлібець» двома руками)

З гірки ми потім каталися, (ведуть вказівним пальцем правої руки

по долоні лівої руки)

А ще валялися в снігу. (Долоні на стіл то однією, то іншою стороною)

Все в снігу додому прийшли, (оттряхивание долонь один про одного)

З'їли суп і спати лягли. (Рух уявної ложкою, руки під щоку)

Діти виконують пальчикову гімнастику разом з логопедом 3 рази, проговорюють її.

 

8. Логопед: Розумниці! А тепер ми пограємо в гру «Який? Яка?»

Якщо взимку холодно, то яка вона?

1 дитина: Холодна!

Логопед: Так! Якщо взимку сніг, то яка вона?

2 дитина: Морозна!

Логопед: Вірно! Якщо зима настала пізно, то яка вона?

3 дитина: Пізня!

Логопед: Молодець! А якщо настала рано?

4 дитина: Рання!

Логопед: Звичайно! Якщо взимку багато снігу, то яка вона?

5 дитина: Снігова!

Логопед: Розумниця! Якщо сніг блищить, то він який?

6 дитина: Блискучий!

Логопед: Так! А якщо іскриться?

7 дитина: Іскристий!

Логопед: Вірно! А якщо він як пушинки?

8 дитина: Пухнастий!

Логопед: Молодець! Якщо на вулиці мороз і він коле за щоки і ніс, то він який?

9 дитина: Колючий!

Логопед: Звичайно! Якщо взимку сильні вітру, то яка вона?

10 дитина: Вітряна!

Логопед: Розумниця! Якщо взимку багато білого снігу, то яка вона?

11 дитина: Білосніжна!

Логопед: Так! Якщо на гірці слизько, то яка вона?

12 дитина: Слизька!

Логопед: Вірно! Якщо зима тривала довго, то яка вона?

13 дитина: Довга!

Логопед: Звичайно! Якщо на дорозі лід, то дорога яка?

14 дитина: Крижана!

 

9. Логопед: Молодці! На всі питання відповіли! А тепер ходімо на килим і трішки розімнемося! Виконаємо физкультминутку «Снігова баба».

Сьогодні з сніжної грудки мокрого (йдуть по колу, котять перед собою

Ми зліпили снігову бабу біля будинку. уявний ком)

Варто наша баба біля самих воріт. (малюємо вказівними пальцями три

кола, починаючи з верхнього маленького)

Ніхто не проїде, ніхто не пройде. (погрожуємо вказівним пальцем спочатку

правої, а потім лівої руки)

Знайома вона вже всій дітворі, (йдуть по колу, взявшись за руки)

А жучка все гавкає:

«Чужий у дворі!» (говорить одна дитина)

Діти виконують физкультминутку. Після цього сідають на свої стільчики.

 

10. Логопед: А тепер підемо пограємо з м'ячами.

Логопед: А тепер вся увага на мене! Ми будемо грати в гру «Повтори за мною». Слова важкі, тому потрібно дуже добре слухати.

Ми з м'ячами пограємо,

Слова про зиму називаємо:

Білий килим, мороз, снігопад,

Санки, лижі, ковзани, снігокат,

Гірка, ковзанка, замети, сніжки,

Ялинка, снегурка, сніговики,

Валянки, шапки, куртки, рукавиці,

Дятел, сова, сорока, синиці.

Діти повторюють по одній сходинці, на кожне слово один удар м'яча об підлогу (по чотири удари на кожній сходинці).

 

11. Логопед: Молодці! Давайте згадаємо, що ж ми сьогодні вивчали?

Діти: Зиму.

Логопед: Так, Зиму. У що грали, що вам найбільше сподобалося?

Діти відповідають по черзі, діляться своїми враженнями.

Логопед називає тих дітей, хто був активніше і уважніше, хвалить їх.

 

Список використаних джерел:

1. http://forum.maminsite.ru/viewtopic.php?id=3956&p=3

2. http://razumniki.ru/stihi_pro_zimu.html

3. http://www.pozdravleniya.biz/zagadki/vremena_goda/0.html

4. Дем'янов І.І. Ребятишкина книжка: вірші/ И.И.Демьянов; Рис. Б.Калаушина.-3-е изд.-Л., Дит. лит., 1987.-128с.

5. Смирнова Л.М. Логопедія в дитячому саду: Заняття з дітьми 5-6 років із загальним недорозвиненням мови: Посібник для логопедів, дефектологів і вихователів. -- М.: Мозаїка-Синтез, 2006 - 77 с.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.