Свіжі публікації




Конспект корекційно-розвивального заняття для дітей підготовчої групи на тему «Звук і літера Ж»

Мета: закріплення чіткої вимови звука [ж] в ізольованому вигляді, в словах, чистоговорках, у реченні; узагальнення знань дітей про букви Ж, ж.

Завдання:

Освітня: узагальнити знання про якісних прикметників; розширювати знання дітей про живу природу, комах.

Розвиваюча: розвивати фонематичний слух, пам'ять, увагу, зорове сприйняття, логічне мислення, зв'язне мовлення, дрібну моторику рук.

Виховна: виховувати інтерес до природи, дисциплінованість, старанність.

Обладнання: маски жуков, картинки на звук [ж], дзеркала, пазли, штучні квіти на кожну дитину, «чарівна паличка», схеми, картинка - розмальовка, сюжетні картинки на звук [ж].

Хід заняття

I. Організаційний момент. (дітей прошу встати в коло на килимі).

Логопед: Здрастуйте! Давайте встанемо всі в коло. Хлопці, а ви хочете, щоб сталося диво? Для цього потрібно відгадати загадку.

Я живу - не тужу,

Все над вухом жужжу

І діточок буджу.

Діти. Жук.

Логопед: Правильно. Ось зараз я взмахну чарівною паличкою, ви все закриєте очі і ми перетворимося в жуків. Раз, два, три - чарівництво до нас приходь! (Одягаючи дітям на голову маски жуків).

Тепер ви всі жуки, подивіться один на одного. Ось це лісова поляна. Жуки дуже люблять квіти. Вони п'ють ароматний нектар і харчуються квітковим пилком. Давайте покажемо, як вони нюхають квіти.

Логопед: Діти, піднесіть до носа квітка, уявивши на мить, що він справжній, ароматний. Вдихнемо через ніс цей аромат, выдохнем через рот. Давайте повторимо ще два рази. Молодці!

Логопед: Який буває аромат квітів? А тепер дути на квіти. Вдих через ніс, губи трубочкою, щоки надуті.

Діти дмухають.

Логопед: Молодці! Сідайте на стільчики. Хлопці, хочете дізнатися, яку історію приготував для вас сьогодні язичок? Тоді слухайте і допомагайте мені розповідати.

Їжачок

1. Жив-був Язичок у своєму будиночку. Прокинувся він рано вранці, відкрив віконце, подивився, яка погода, а потім знову в будиночок сховався. («Лопатка»)

2. Потім подивився Язичок наліво, подивився направо: гуляють діти на вулиці? («Годинник»)

3. Після цього подивився Язичок з віконечка вниз: немає калюж? А потім вгору: світить сонечко? (тягнемо мову до носа, підборіддя)

4. Побачив Язичок, що погода гарна, і побіг гуляти у двір. Тільки зійшов з ганочка, як почув, що в траві хтось шарудить. Придивився Язичок уважніше: з трави голки стирчать. Це був... їжачок. Він бігав у траві по колу: то в одну сторону, то в іншу. Давай покажемо, як бігав їжачок (здійснювати кругові рухи язиком між губами і зубами то в одну, то в іншу сторону. Рот при цьому закритий)

Логопед: Ось така дивовижна казка, а ви молодці, що допомагали мені її показувати.

А зараз пропоную пограти в школу.

Ну, а ось дзвенить дзвінок, (звеню в дзвіночок)

Жуки сядуть за урок.

- Сядемо на килим, схрестивши ноги.(діти сідають)на квіти.

- Починається наш перший урок - грамота.

- Скажіть, будь ласка, яких ви жуків знаєте?

Діти: Жужелиця, божа корівка, оленячі ріжки, жук-носоріг, травневий жук.

Логопед: Який звук видають жуки?

Діти: Ж-Ж-ж.

II. Постановка звуку..

Логопед: Візьміть дзеркала і вимовте звук [ж].У якому становищі знаходяться губи?

Діти: округлені, в положенні «рупор».

Логопед: В якому положень знаходяться зуби зімкнуті або розкриті?

Діти: розімкнуті.

Логопед: Де знаходиться кінчик язика?

Діти: Кінчик язика піднятий догори, але не торкається верхніх зубів. Кінчик мови і бічні краї загнуті і мають форму чашечки.

Логопед показує становище мови за допомогою кисті руки.

Логопед: Що нагадує язичок? Яке вправу?

Діти: «чашечку» (роблять мову «чашкою).

Логопед: Прикладіть руку до неї. Вимовте звук [ж], Що відбувається з ним?

Діти: горлечко тремтить.

Логопед: Скажіть тоді, яким буде звук [ж]?

Діти: Приголосний, твердий, дзвінкий.

Логопед: Давайте всі разом вимовимо звук [ж].

Хорове вимова

Логопед: Тепер пропоную пограти з вашими пальчиками.

Пальчики зберіть в кулачок. Мізинець і великий пальці розведіть в сторони (вуса у жука), пропоную ними поворухнути.

Жук летить, пихкає, дзижчить

І вусами ворушить. (показуємо і проговорюємо разом зі мною)

Логопед: Молодці! Тепер попрошу вас всіх встати. (діти піднімаються).

Логопед: Жуки ніжні істоти і чутливо реагують на зміни в природі. Уявімо собі, що дме сильний вітер, як поведуть себе жуки?

Діти: швидше літають, хитається з боку в бік і т.д. Показують.

Логопед: Потім пішов дощ.

Діти: Ховаються під листочки, стискають лапки і т.д. Показують.

Логопед: Настала ніч.

Діти: спати лягають, засинають. Виконують.

Логопед: Настав ранок.

Діти: розправляють крила, лапки. Показують.

III. Закріплення звука [ж].

Логопед: (діти залишаються стояти) Всім жукам дуже подобається звук [ж]. Це їх улюблений звук. А так як ви «жуки» , вам пропоную пограти у гру «Впіймай звук». Ви повинні виконати бавовна над головою , коли почуєте звук [ж]. Завдання зрозуміле?

Починаємо.

Логопед: М, Ж, З, Р, Ж, Л, Ж, П,З,Ж

Логопед: Тепер складніше , почути склад з цим звуком. жа, ва, ло, жо, ду, жу.

Логопед: Молодці! Який у жуків хороший слух! У жуків,як і у людей, буває мінливий настрій. Пропоную вам вимовити чистомовки з різним настроєм і зайняти свої місця за столами.

Жа-жа-жа - ми бачили їжака. (радісно) (діти пробують)

Жи-жи-жи - у каменів єжи. (сумно) (діти пробують)

Жу-жу-жу - молока дамо їжаку. (здивовано) (діти пробують)

Логопед: Виявляється, одну і ту ж фразу може кожен вимовити по-різному. Молодці!

Логопед: Ви любите грати в хованки? Звук [ж] теж любить цю гру. Вам Потрібно по черзі підходити до дошки, зняти картинку і сказати, де заховався " звук [ж]: на початку, в середині чи в кінці слова?

звук [ж]

Логопед: Яких картинок не виявилося? Чому? Хто ще як думає?

Діти: немає таких слів і т.п.

Логопед: який Звук [ж] на кінці слова замінюється глухим звуком [ш].

IV. Знайомство з буквами Ж, ж

Логопед: який Звук [ж] ми з вами згадали. А якою буквою він позначається?

Діти: Літерою F (ше).

Логопед: Із скількох елементів вона складається?

Діти: з п'яти.

Логопед: У вас на столах є всілякий матеріал, з якого вам можна буде побудувати букву Ж. Приступаємо до роботи.

Діти самостійно виконують завдання.

Логопед: Молодці! Буква Ж вийшла цілком різноманітною!

Логопед: Послухайте історію. Одного разу жучок сидів на квітці. Подув сильний вітер, відірвав пелюстка і забрав його далеко через поле разом з жуком. Допоможемо йому повернутися до його квітці. Йти можна тільки по буквах Ж. (одна дитина працює біля дошки, а всі решта зі своїми картинками самостійно на своїх місцях).

літера Ж

Логопед: Молодці, допомогли повернутися жука на свою квітку. У своїй промові ми користуємося великим різноманіттям слів з цією буквою. Пропоную вам пограти в гру «Знайди половинку».

Логопед: На дошці вивішені половинки пазла. У вас на столах лежать другі половинки. Вам потрібно знайти свою половинку і прочитати вийшло слово і сказати його значення. Отже, починаємо!

(діти шукають свою половинку, з'єднують і читають слово)

Логопед: все Відмінно впоралися із завданням!

Логопед: А зараз підійдіть всі до мене. Візьміть кожен по картинці. Подивіться на неї уважно і знайдіть слово, в якому є буква Ж і складіть з цим словом речення.(діти виконують завдання).

Логопед: Жучки мої, а зараз розкажіть, чим ми займалися на уроці? (відповіді дітей)

Логопед: А тепер я взмахну чарівною паличкою, ви закриєте очі і ви знову перетворитеся на людей (знімаю маски). На пам'ять про нашому занятті я хотіла б подарувати картинку-розмальовку. Вам потрібно буде розфарбувати місця тільки з буквою Ж, щоб отримати зображення. А хто у вас вийшов, розкажіть на наступному занятті.

літера Ж

Давайте повернемося в групу.

Література:

1. Косінова Є.М. Гімнастика для розвитку мовлення. - М: ТОВ "Бібліотека Іллі Рєзніка", ТОВ "Ексмо", 2003.- 59 с.

2. Новиковская О.А. Скороговореки та чистомовки. 4-7 років.-М.: Видавництво АСТЕЛЬ, 2009. - 32 с.



Читайте також:





© Vihovateli.com.ua 2014 - сайт для вихователів дитячих садків.